CSC betaler 1,2 milliarder kroner for at lukke kæmpe-sag om regnskabs-svindel i blandt andet Danmark

CSC indgår kæmpeforlig med finanstilsyn for at lukke langvarig sag om omfattende regnskabssvindel i blandt andet Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

CSC lægger knap 1,2 milliarder kroner på bordet for at lukke en langvarig sag med det amerikanske finans-tilsyn, U.S. Securities and Exchange Commission.

Dermed lægges den fire år gamle sag endegyldigt i graven.

Det amerikanske finanstilsyn mener, at CSC har overtrådt en række love og at selskabet blandt andet bevidst har svindlet med bogføring og regnskaber.

CSC har aldrig erkendt sig skyldig i beskyldningerne, men lover dog i forbindelse med forliget, at selskabet ikke vil bryde de pågældende love i fremtiden.

Danske problemer

Sagen har forbindelse til Danmark, i det den påståede regnskabssvindel har fundet sted i Danmark, Australien og i Storbritannien.

Det kan du læse mere om her: Regnskabsskandale: CSC-medarbejdere fyret for fejl

CSC har tidligere erkendt, at der har fundet 'regnskabsmæssige uregelmæssigheder' sted i Danmark og Australien efter en række interne audits, som selskabet indledte efter, at det amerikanske finanstilsyn var begyndt at efterforske firmaet.

I alt fandt CSC dengang uregelmæssigheder for omkring 430 millioner kroner.

En række danske CSC-folk har været under mistanke for 'forsætlige tjenesteforseelser," har CSC tidligere oplyst.

Du kan læse det amerikanske finanstilsyns forligs-tekst her..

Du kan læse mere om regnskabsballaden i CSC's danske og nordiske afdelinger i denne artikel, som Computerworld bragte i marts 2011: Regnskabsrod for millioner hos CSC i Norden.

CSC har i Norden i de senere år gennemgået en storstilet oprydning, hvor der blandt andet er blevet afskediget et meget stort antal ansatte, ligesom interne procedurer, arbejdsgange og fokus-områder er blevet ændret.

Det kan du læse mere om her: Oprydning i CSC Danmark ved vejs ende efter fyringer og krise: Her er det nye CSC.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job