CSC betaler 1,2 milliarder kroner for at lukke kæmpe-sag om regnskabs-svindel i blandt andet Danmark

CSC indgår kæmpeforlig med finanstilsyn for at lukke langvarig sag om omfattende regnskabssvindel i blandt andet Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

CSC lægger knap 1,2 milliarder kroner på bordet for at lukke en langvarig sag med det amerikanske finans-tilsyn, U.S. Securities and Exchange Commission.

Dermed lægges den fire år gamle sag endegyldigt i graven.

Det amerikanske finanstilsyn mener, at CSC har overtrådt en række love og at selskabet blandt andet bevidst har svindlet med bogføring og regnskaber.

CSC har aldrig erkendt sig skyldig i beskyldningerne, men lover dog i forbindelse med forliget, at selskabet ikke vil bryde de pågældende love i fremtiden.

Danske problemer

Sagen har forbindelse til Danmark, i det den påståede regnskabssvindel har fundet sted i Danmark, Australien og i Storbritannien.

Det kan du læse mere om her: Regnskabsskandale: CSC-medarbejdere fyret for fejl

CSC har tidligere erkendt, at der har fundet 'regnskabsmæssige uregelmæssigheder' sted i Danmark og Australien efter en række interne audits, som selskabet indledte efter, at det amerikanske finanstilsyn var begyndt at efterforske firmaet.

I alt fandt CSC dengang uregelmæssigheder for omkring 430 millioner kroner.

En række danske CSC-folk har været under mistanke for 'forsætlige tjenesteforseelser," har CSC tidligere oplyst.

Du kan læse det amerikanske finanstilsyns forligs-tekst her..

Du kan læse mere om regnskabsballaden i CSC's danske og nordiske afdelinger i denne artikel, som Computerworld bragte i marts 2011: Regnskabsrod for millioner hos CSC i Norden.

CSC har i Norden i de senere år gennemgået en storstilet oprydning, hvor der blandt andet er blevet afskediget et meget stort antal ansatte, ligesom interne procedurer, arbejdsgange og fokus-områder er blevet ændret.

Det kan du læse mere om her: Oprydning i CSC Danmark ved vejs ende efter fyringer og krise: Her er det nye CSC.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S