CSC betaler 1,2 milliarder kroner for at lukke kæmpe-sag om regnskabs-svindel i blandt andet Danmark

CSC indgår kæmpeforlig med finanstilsyn for at lukke langvarig sag om omfattende regnskabssvindel i blandt andet Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

CSC lægger knap 1,2 milliarder kroner på bordet for at lukke en langvarig sag med det amerikanske finans-tilsyn, U.S. Securities and Exchange Commission.

Dermed lægges den fire år gamle sag endegyldigt i graven.

Det amerikanske finanstilsyn mener, at CSC har overtrådt en række love og at selskabet blandt andet bevidst har svindlet med bogføring og regnskaber.

CSC har aldrig erkendt sig skyldig i beskyldningerne, men lover dog i forbindelse med forliget, at selskabet ikke vil bryde de pågældende love i fremtiden.

Danske problemer

Sagen har forbindelse til Danmark, i det den påståede regnskabssvindel har fundet sted i Danmark, Australien og i Storbritannien.

Det kan du læse mere om her: Regnskabsskandale: CSC-medarbejdere fyret for fejl

CSC har tidligere erkendt, at der har fundet 'regnskabsmæssige uregelmæssigheder' sted i Danmark og Australien efter en række interne audits, som selskabet indledte efter, at det amerikanske finanstilsyn var begyndt at efterforske firmaet.

I alt fandt CSC dengang uregelmæssigheder for omkring 430 millioner kroner.

En række danske CSC-folk har været under mistanke for 'forsætlige tjenesteforseelser," har CSC tidligere oplyst.

Du kan læse det amerikanske finanstilsyns forligs-tekst her..

Du kan læse mere om regnskabsballaden i CSC's danske og nordiske afdelinger i denne artikel, som Computerworld bragte i marts 2011: Regnskabsrod for millioner hos CSC i Norden.

CSC har i Norden i de senere år gennemgået en storstilet oprydning, hvor der blandt andet er blevet afskediget et meget stort antal ansatte, ligesom interne procedurer, arbejdsgange og fokus-områder er blevet ændret.

Det kan du læse mere om her: Oprydning i CSC Danmark ved vejs ende efter fyringer og krise: Her er det nye CSC.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-revisor

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS