IBM Danmark får ny direktør - Lars Mikkelgaard-Jensen fratræder

IBM Danmarks administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, fratræder.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

IBM Danmark får ny topchef. Selskabets administrerende direktør gennem 11 år, Lars Mikkelgaard-Jensen, fratræder stillingen.

Ind kommer i stedet Lars Erik Clausen, der kommer fra en stilling som topchef i Gazprom Retail i London.

Han har tidligere desuden været koncerndirektør i Dong Energy med ansvar for salg og distribution samt administrerende direktør for Dansk Shell.

Ny chef med kundefokus

IBM's nordiske chef, Guido Bartels, siger i en udsendt meddelelse, at Lars Erik Clausen med 'succes har stået i spidsen for vigtige forandringer, hvor informations-teknologi har været et centralt element.'

"Han er kendt for at have en stærkt kundefokuseret indstilling, mange års ledererfaring og dyb indsigt i dansk erhvervsliv," lyder det fra Guido Bartels.

Lars Mikkelgaard-Jensen træder med sin exit fra den danske toppost i IBM et skridt op i koncernen.

Han fortsætter ifølge selskabet nemlig i en 'global executive lederrolle' i IBM, hvor han vil rapportere direkte til selskabets globale ledelse.

Han bliver desuden bestyrelsesformand for IBM's danske selskab.

'På tide' med nyt job

Han siger, at det er 'på tide,' at han fortsætter sin IBM-karriere i et nyt job.

I den kommende tid vil Lars Mikkelgaard-Jensen og Lars Erik Clausen begge fokusere på en overgangsfase, hvor opgaverne gradvist skal overdrages til selskabets nye danske direktør frem til udgangen af februar.

IBM Danmark har i de senere år været igennem en omfattende ombygning, der blandt andet har betydet, at selskabet har fjernet 1.000 stillinger.

Det kan du læse mere om her: Derfor er der blevet 1.000 færre ansatte i IBM Danmark

Den store slankekur bunder i en stor kursændring, som IBM i disse år gennemgår.

Det kan du læse mere om her: IBM Danmarks gigantiske slankekur - hvad er læren?

Computerworld mødte fornylig Lars Mikkelgaard-Jensen, der fortalte om selskabets nye kurs.

Det kan du læse mere om her: Lars Mikkelgaard-Jensen: Her er IBM Danmark på vej hen

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra Lars Mikkelgaard-Jensen og IBM Danmarks nye direktør, Lars Erik Clausen, men selskabet oplyser, at ingen af direktørerne vil stille op til interview om skiftet før overdragelsen af direktør-opgaverne er færdig i slutningen af februar.

Læs også:

Brat fald: IBM's omsætning og indtjening dykker

Asiaterne kommer tromlende: Den nye verdensorden har ramt Danmark

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS