IBM Danmark får ny direktør - Lars Mikkelgaard-Jensen fratræder

IBM Danmarks administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, fratræder.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

IBM Danmark får ny topchef. Selskabets administrerende direktør gennem 11 år, Lars Mikkelgaard-Jensen, fratræder stillingen.

Ind kommer i stedet Lars Erik Clausen, der kommer fra en stilling som topchef i Gazprom Retail i London.

Han har tidligere desuden været koncerndirektør i Dong Energy med ansvar for salg og distribution samt administrerende direktør for Dansk Shell.

Ny chef med kundefokus

IBM's nordiske chef, Guido Bartels, siger i en udsendt meddelelse, at Lars Erik Clausen med 'succes har stået i spidsen for vigtige forandringer, hvor informations-teknologi har været et centralt element.'

"Han er kendt for at have en stærkt kundefokuseret indstilling, mange års ledererfaring og dyb indsigt i dansk erhvervsliv," lyder det fra Guido Bartels.

Lars Mikkelgaard-Jensen træder med sin exit fra den danske toppost i IBM et skridt op i koncernen.

Han fortsætter ifølge selskabet nemlig i en 'global executive lederrolle' i IBM, hvor han vil rapportere direkte til selskabets globale ledelse.

Han bliver desuden bestyrelsesformand for IBM's danske selskab.

'På tide' med nyt job

Han siger, at det er 'på tide,' at han fortsætter sin IBM-karriere i et nyt job.

I den kommende tid vil Lars Mikkelgaard-Jensen og Lars Erik Clausen begge fokusere på en overgangsfase, hvor opgaverne gradvist skal overdrages til selskabets nye danske direktør frem til udgangen af februar.

IBM Danmark har i de senere år været igennem en omfattende ombygning, der blandt andet har betydet, at selskabet har fjernet 1.000 stillinger.

Det kan du læse mere om her: Derfor er der blevet 1.000 færre ansatte i IBM Danmark

Den store slankekur bunder i en stor kursændring, som IBM i disse år gennemgår.

Det kan du læse mere om her: IBM Danmarks gigantiske slankekur - hvad er læren?

Computerworld mødte fornylig Lars Mikkelgaard-Jensen, der fortalte om selskabets nye kurs.

Det kan du læse mere om her: Lars Mikkelgaard-Jensen: Her er IBM Danmark på vej hen

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra Lars Mikkelgaard-Jensen og IBM Danmarks nye direktør, Lars Erik Clausen, men selskabet oplyser, at ingen af direktørerne vil stille op til interview om skiftet før overdragelsen af direktør-opgaverne er færdig i slutningen af februar.

Læs også:

Brat fald: IBM's omsætning og indtjening dykker

Asiaterne kommer tromlende: Den nye verdensorden har ramt Danmark

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job