Google dropper Google TV

Google skrotter Google TV-brandet. I stedet skal hele selskabets tv-satsning bygge på en anden platform.

Artikel top billede

Efter forgæves at have forsøgt at skabe sig en position på markedet for styresystemer til fladskærms-fjernsynene i stuerne, dropper Google nu endegyldigt fjernsyns-systemet Google TV.

I stedet vil Google forsøge at nå ud i folks stuer med de nye satsninger Android TV og Google Cast.

Beslutningen betyder, at Google sletter alle sine Google TV-libraries, hvilket betyder, at udvikler-miljøerne ikke længere kan udvikle løsninger til systemet.

Selskabet understreger dog, at de eksisterende Google TV-fjernsyn fortsat vil fungere normalt, selv om en del af dem automatisk vil blive opdateret til Android.

Android er den store mulighed

Det nye Android TV er en specialudgave af det på smartphone og tablet-computere så udbredte styresystem.

Vigtigt for Google er det, at udvikler-communitiet til Android i dag er meget omfangsrigt og udbygget.

Det betyder, at der er mulighed for, at der meget hurtigt kan blive udviklet mange løsninger og applikationer til Android-baserede fjernsyn.

"Vi har gjort det meget nemt at overføre apps til Android TV med både de velkendte Android-udviklingsværktøjer og med vores nye Leanback-libraries," lyder det fra Google.

Hastig udvikling

Smartv-området er for tiden i hastig udvikling, og det regnes for afgørende, at de forskellige platforme giver mulighed for mange API'er og eksterne applikationer.

Google har forberedt Android TV i længere tid. Således er den seneste udgave af Android - 5.0 - bygget til at understøtte enheder og API'er til andre enheds-typer end smartphones og tablet-computere, ligesom Google endda lancerede sin egen settop-box, Nexus Player, sammen med Lollipop.

Nexus Player er dermed den første Android TV-maskine på markedet.

Google har allerede indgået aftaler med en række producenter af avancerede fjernsyn og udstyr hertil.

De tæller Sony, Sharp, Intel, Qualcomm, Nvidia og Razer, som nu går i gang med at bygge Android-baserede fjernsyn og forskelligt supplerende udstyr.

Samsung meddelte fornylig, at selskabet helt dropper Android på alle selskabets fjernsyn.

Det kan du læse mere om her: Samsung dropper Android på alle fjernsyn - alle fremtidige smart tv'er skal bygges med nyt styresystem

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S