Troen på Windows 10 vokser: Derfor bliver det installeret på din maskine

Microsofts kommende Windows 10 vil blive et hit og kunne gøre det på markedet, som Windows 8 aldrig rigtig har formået, lyder det fra flere sider.

Artikel top billede

Windows 10, som Microsoft første gang løftede sløret for i september sidste år, ligger endnu en del måneder ude i fremtiden i den endelige version - men allerede nu er flere pc-producenter begyndt at glæde sig.

Windows 8 er aldrig blevet det store hit for Microsoft, og det er ikke bare brugerne, der ikke har taget det til sig i en grad, som Microsoft kan være tilfreds med - selv producenter som Acer og Samsung har offentligt kritiseret Windows 8 og har sammenlignet denne version med det forhadte Vista.

Nu ser det imidlertid ud til, at der er en voksende tro på, at Windows 10 kan gøre det for pc-salget, som Windows 8 ikke har magtet.

Verdens største pc-producent, Lenovo, har netop udtalt, at selskabet tror på, at Windows 10 an puste liv i pc-markedet igen.

"Jeg tror, at kunderne er opsatte på at puste noget liv i det produkt igen. Vi er naturligvis meget optimistiske og håbefulde i forhold til Windows 10," udtalte Lenovos CTO, Peter Hortensius, på CES-messen i Las Vegas ifølge det britiske CIO.

Og selvom det måske ikke er overraskende, at en pc-producent som udgangspunkt bakker op om et nyt Windows, så skal det ses i lyset af den kritik, som netop producenterne har haft i forhold til Windows 8.

"Besværet ved Windows 8 er veldokumenteret, men det er stadig ikke en integreret oplevelse," lyder det fra Lenovo-topchefen.

Windows er blevet den lille i det store billede

Windows har som platform i de senere år fået baghjul af nye platforme som Android og iOS, der er designet til en mobil verden, der bare er vokset og vokset med tablets og smartphones (se Gartners tal herunder).

Med Windows 10 forsøger Microsoft dog både at tage hånd om nogle af de kritik-punkter, der har været ved Windows 8, og samtidig give Windows-forretningen et nødvendigt skub i ryggen i kapløbet mod eksempelvis Android og iOS.

Det er derfor heller ikke kun producenterne, der ser ud til at være optimistiske i forhold Windows 10. 

Gartner har denne vurdering af Windows 10's muligheder på markedet - og her taler vi det overordnede marked for både pc'er, tablets og smartphones:

"Fra 2015 forventer vi, at Windows vil vokse hurtigere end iOS, når pc-markedet stabiliseres, og den næste iPhones udfordringer med at opnå vækst vokser, hvilket vil mindske afstanden imellem de to platforme."

Bomben der kan gøre Windows 10 til et hit i virksomhederne

Samtidig har Gartner i en anden analyse peget på, at særligt virksomhederne vil komme til at satse på Windows 10:

"Microsofts næste version af Windows vil køre på både pc'er, tablets og smartphones, adresserer de fleste kritikpunkter ved Windows 8 og inkluderer mange nye funktioner. It-ledere bør begynde at planlægge deres eventuelle exit fra Windows 7 til Windows 10."

Netop det faktum, at mange virksomheder stadig kører på Windows 7 - og ikke på det nyere Windows 8 - kan vise sig at få afgørende betydning for Windows 10's muligheder blandt erhvervsbrugerne.

En hel del virksomheder og organisationer stod med skægget i postkassen, da Microsoft afsluttede den officielle support af det aldrende Windows XP sidste år - og derfor er endnu flere nu opsatte på ikke at skulle havne i den samme situation, når Windows 7-supporten ophører i 2020.

"Selvom det føles langt væk, bør organisationer nu begynde planlægningen, så de kan hindre en gentagelse af det, der skete med Windows XP," har Stephen Kleynhans, research vice president hos Gartner, udtalt.

Det ventes, at Windows 10, der nu er i public beta, vil være klar på markedet i andet halvår i år.

Læs også:

Den svære beslutning for Microsoft: Hvem skal betale for Windows 10 - og hvem skal ikke?

Analysefirma: Kom væk fra Windows 7 i tide


Din næste WIndows hedder 10: Her er alle nyhederne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job