Her er årets først sikkerheds-pakker: Disse opdateringer skal du hente nu

Årets første sikkerhedsrettelser er klar fra Adobe og Microsoft. Her er, hvad du skal opdatere lige nu. 2015 starter uden en rettelse til Explorer, hvilket ellers er blevet standard.

Artikel top billede

Microsoft har frigivet sin første runde sikkerhedslapper i 2015 i forbindelse med virksomhedens månedlige opdateringscyklus til firmaets softwareprodukter.

Den første rettelsespakke adskiller sig blandt andet ved ikke at indeholde en opdatering til Microsofts Internet Explorer.

I 2014 blev der ellers produceret hele 240 rettelser til browseren, lyder det i en ny analyse fra sikkerhedsfirmaet Eset, der har kigget på alle de sårbarheder i Microsoft-software, der er blevet patchet i årets løb.

Der bliver denne gang lagt blidt fra land med opdateringspakken.

Den først samling består således af otte sikkerhedsbulletiner, hvoraf kun en enkelt er kategoriseret som kritisk.

Den kritiske rettelse lukker en svaghed i Telnet.

Selv om det er månedens vigtigste rettelse, er den berørte service ikke slået til som standard, undtagen på ældre Windows 2003-maskiner.

De øvrige rettelser har fået stemplet 'vigtige'.

Google sladrer om Microsoft-sårbarhed

Microsoft lukkede også for den sårbarhed, som konkurrenten Google tidligere på måneden afslørede - uden Microsoft var klar med rettelsen.

Det har betydet en række spændinger mellem de to it-giganter.

I et længere blogindlæg skrive Microsofts Chris Betz, at det er vigtigt, at man arbejder sammen om sikkerhed og ikke udstiller hinanden med manglende lapper til sårbarheder.

Google siger til sit forsvar, at selskabet har informeret Microsoft helt tilbage i oktober, og derfor ligger problemet hos Microsoft, der ikke har udnyttet tiden til at lukke sårbarheden.

Adobe kommer i samme omgang med rettelser til firmaets Flash-afspiller til alle platforme.

Den næste rettelsespakke fra Microsoft kommer den 10. februar.

Læs også:
Sådan gør du medarbejderne mere bevidste om mobilsikkerhed

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Hackere kidnapper tilfældige routere - og bruger dem til angreb mod Sony og Microsoft

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S