Her er årets først sikkerheds-pakker: Disse opdateringer skal du hente nu

Årets første sikkerhedsrettelser er klar fra Adobe og Microsoft. Her er, hvad du skal opdatere lige nu. 2015 starter uden en rettelse til Explorer, hvilket ellers er blevet standard.

Artikel top billede

Microsoft har frigivet sin første runde sikkerhedslapper i 2015 i forbindelse med virksomhedens månedlige opdateringscyklus til firmaets softwareprodukter.

Den første rettelsespakke adskiller sig blandt andet ved ikke at indeholde en opdatering til Microsofts Internet Explorer.

I 2014 blev der ellers produceret hele 240 rettelser til browseren, lyder det i en ny analyse fra sikkerhedsfirmaet Eset, der har kigget på alle de sårbarheder i Microsoft-software, der er blevet patchet i årets løb.

Der bliver denne gang lagt blidt fra land med opdateringspakken.

Den først samling består således af otte sikkerhedsbulletiner, hvoraf kun en enkelt er kategoriseret som kritisk.

Den kritiske rettelse lukker en svaghed i Telnet.

Selv om det er månedens vigtigste rettelse, er den berørte service ikke slået til som standard, undtagen på ældre Windows 2003-maskiner.

De øvrige rettelser har fået stemplet 'vigtige'.

Google sladrer om Microsoft-sårbarhed

Microsoft lukkede også for den sårbarhed, som konkurrenten Google tidligere på måneden afslørede - uden Microsoft var klar med rettelsen.

Det har betydet en række spændinger mellem de to it-giganter.

I et længere blogindlæg skrive Microsofts Chris Betz, at det er vigtigt, at man arbejder sammen om sikkerhed og ikke udstiller hinanden med manglende lapper til sårbarheder.

Google siger til sit forsvar, at selskabet har informeret Microsoft helt tilbage i oktober, og derfor ligger problemet hos Microsoft, der ikke har udnyttet tiden til at lukke sårbarheden.

Adobe kommer i samme omgang med rettelser til firmaets Flash-afspiller til alle platforme.

Den næste rettelsespakke fra Microsoft kommer den 10. februar.

Læs også:
Sådan gør du medarbejderne mere bevidste om mobilsikkerhed

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Hackere kidnapper tilfældige routere - og bruger dem til angreb mod Sony og Microsoft

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job