Her er Microsofts mest usikre produkt: Lappet 240 gange i 2014

Microsoft har udsendt 240 patches til Internet Explorer i 2014. Til gengæld falder antallet af opdagede sårbarheder markant i andre produkter.

Artikel top billede

Browseren Internet Explorer er det Microsoft-produkt, der indeholder flest sårbarheder.

I hvert fald har Internet Explorer uden sammenligning været Microsoft-produktet med flest registrerede sårbarheder i 2014.

2014 har i det hele taget været et år, hvor sikkerheds-bekymringerne for alvor har fået næring.

Det kan du læse mere om her: Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Sådan lyder det i en ny analyse fra sikkerhedsfirmaet Eset, der har kigget på alle de sårbarheder i Microsoft-software, der er blevet patchet i årets løb.

Ifølge selskabets optællinger har Microsoft patchet hele 240 sårbarheder i Internet Explorer i årets løb.

Langt de fleste af de lappede sårbarheder har været af den såkaldte "Remote Code Execution"-type, der gør det muligt for hackere at afvikle fjendtlig kode via sites, som besøges via browseren.

Internet Explorer springer i øjnene i undersøgelsen med sine 240 lappede patches, i det det næstmest patchede Microsoft-produkt i 2014 er det, som Eset kalder for 'Windows UMC' (User Made Components) med blot 25 lappede patches.

Det tyder på, at Microsoft har haft succes med den række sikkerhedsmæssige initiativer, som selskabet barslede med i Windows 7 og Windows.

I hvert fald er antallet af patchede sårbarheder faldet på alle områder, som Eset måler på, bortset fra Internet Explorer.

De tæller blandt andet Win32, .Net og Office.

Stor kompleksitet

En af forklaringerne på det store antal sårbarheder i Internet Explorer kan være, at browseren dels findes i en række forskellige versioner, dels efterhånden har en del år på bagen med en række udbygninger, hvilket har gjort koden til en kompleks og ret omfattende affære.

Det samme gælder Windows, der i dag består af et sammensurium af ny kode og gammel kode, der kan være mere end 10 år gammel.

Kompleksiteten i dette kodevirvar gør det relativt nemt for dygtige hackere at finde en vej ind i systemet.

Hertil kommer, at Internet Explorer i årevis har været den mest udbredte browser i verden.

Microsoft er på trapperne med det længe ventede Windows 10, som inderholder en række yderligere sikkerhedsmæssige udbygninger.

Det kan meget vel være, at Microsoft med Windows 10 vil udsende en helt ny browser, hvis arbejdstitel for tiden er 'Spartan.'

Det kan du læse mere om her: Derfor har Microsoft planer om en helt ny browser

Du kan læse mere om Windows 10 her: Den svære beslutning for Microsoft: Hvem skal betale for Windows 10? Og hvem skal ikke?

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S