Her er Microsofts mest usikre produkt: Lappet 240 gange i 2014

Microsoft har udsendt 240 patches til Internet Explorer i 2014. Til gengæld falder antallet af opdagede sårbarheder markant i andre produkter.

Artikel top billede

Browseren Internet Explorer er det Microsoft-produkt, der indeholder flest sårbarheder.

I hvert fald har Internet Explorer uden sammenligning været Microsoft-produktet med flest registrerede sårbarheder i 2014.

2014 har i det hele taget været et år, hvor sikkerheds-bekymringerne for alvor har fået næring.

Det kan du læse mere om her: Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Sådan lyder det i en ny analyse fra sikkerhedsfirmaet Eset, der har kigget på alle de sårbarheder i Microsoft-software, der er blevet patchet i årets løb.

Ifølge selskabets optællinger har Microsoft patchet hele 240 sårbarheder i Internet Explorer i årets løb.

Langt de fleste af de lappede sårbarheder har været af den såkaldte "Remote Code Execution"-type, der gør det muligt for hackere at afvikle fjendtlig kode via sites, som besøges via browseren.

Internet Explorer springer i øjnene i undersøgelsen med sine 240 lappede patches, i det det næstmest patchede Microsoft-produkt i 2014 er det, som Eset kalder for 'Windows UMC' (User Made Components) med blot 25 lappede patches.

Det tyder på, at Microsoft har haft succes med den række sikkerhedsmæssige initiativer, som selskabet barslede med i Windows 7 og Windows.

I hvert fald er antallet af patchede sårbarheder faldet på alle områder, som Eset måler på, bortset fra Internet Explorer.

De tæller blandt andet Win32, .Net og Office.

Stor kompleksitet

En af forklaringerne på det store antal sårbarheder i Internet Explorer kan være, at browseren dels findes i en række forskellige versioner, dels efterhånden har en del år på bagen med en række udbygninger, hvilket har gjort koden til en kompleks og ret omfattende affære.

Det samme gælder Windows, der i dag består af et sammensurium af ny kode og gammel kode, der kan være mere end 10 år gammel.

Kompleksiteten i dette kodevirvar gør det relativt nemt for dygtige hackere at finde en vej ind i systemet.

Hertil kommer, at Internet Explorer i årevis har været den mest udbredte browser i verden.

Microsoft er på trapperne med det længe ventede Windows 10, som inderholder en række yderligere sikkerhedsmæssige udbygninger.

Det kan meget vel være, at Microsoft med Windows 10 vil udsende en helt ny browser, hvis arbejdstitel for tiden er 'Spartan.'

Det kan du læse mere om her: Derfor har Microsoft planer om en helt ny browser

Du kan læse mere om Windows 10 her: Den svære beslutning for Microsoft: Hvem skal betale for Windows 10? Og hvem skal ikke?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S