Windows 7 på vej på pension - Microsoft lukker for support

Windows 7 er ved at være for gammel, så nu lukker Microsoft for den generelle support. Se her, hvornår Microsoft lukker for support til din nuværende Windows-version.

Artikel top billede

Windows 7 er populært - meget populært.

Men det hindrer ikke Microsoft i at lukke ned for den generelle support. Nedlukningen gælder hele serien med de forskellige Windows 7-produkter.

Læs også: Windows 8.1 buldrer frem - nu er XP stort set død i Danmark

Ophøret sker som en del af Windows-livscyklussen.

Ophør af support for et Windows-produkt er den dato, hvor Microsoft ikke længere stiller automatiske rettelser, opdateringer eller teknisk support til rådighed.

Derfor skal du sikre dig, at alle opdateringer og service-pakker er installeret på din maskine.

Sikkerheden fortsætter

Der er dog ingen grund til at gå i panik endnu.

Den forlængede support fortsætter frem til den 14. januar 2020 og selv om serviceniveauet falder en del, så står du ikke alene med problemerne.

Microsoft fortsætter nemlig på et vigtigt område.

Sikkerhedsopdateringer til Windows 7 vil blive udviklet frem til starten af 2020.

Du skal dog være klar over, at der ikke er fejlrettelser, programopdateringer eller lignende udvikling og vedligeholdelse af Windows 7.

Du kan heller ikke få gratis support til programmet via Microsofts officielle kanaler. Det skal du betale for i fremtiden.

Microsofts plan for livsforløb for firmaets styresystemer ser således ud:

Microsoft har også en plan for, hvornår styresystemerne ikke længere sælges.

Den ser således ud:

Læs også:
Brugerne elsker allerede Windows 10

Analysefirma: Kom væk fra Windows 7 i tide

Guide: Få professionel sikkerhed i Windows 7

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job