Windows 7 på vej på pension - Microsoft lukker for support

Windows 7 er ved at være for gammel, så nu lukker Microsoft for den generelle support. Se her, hvornår Microsoft lukker for support til din nuværende Windows-version.

Artikel top billede

Windows 7 er populært - meget populært.

Men det hindrer ikke Microsoft i at lukke ned for den generelle support. Nedlukningen gælder hele serien med de forskellige Windows 7-produkter.

Læs også: Windows 8.1 buldrer frem - nu er XP stort set død i Danmark

Ophøret sker som en del af Windows-livscyklussen.

Ophør af support for et Windows-produkt er den dato, hvor Microsoft ikke længere stiller automatiske rettelser, opdateringer eller teknisk support til rådighed.

Derfor skal du sikre dig, at alle opdateringer og service-pakker er installeret på din maskine.

Sikkerheden fortsætter

Der er dog ingen grund til at gå i panik endnu.

Den forlængede support fortsætter frem til den 14. januar 2020 og selv om serviceniveauet falder en del, så står du ikke alene med problemerne.

Microsoft fortsætter nemlig på et vigtigt område.

Sikkerhedsopdateringer til Windows 7 vil blive udviklet frem til starten af 2020.

Du skal dog være klar over, at der ikke er fejlrettelser, programopdateringer eller lignende udvikling og vedligeholdelse af Windows 7.

Du kan heller ikke få gratis support til programmet via Microsofts officielle kanaler. Det skal du betale for i fremtiden.

Microsofts plan for livsforløb for firmaets styresystemer ser således ud:

Microsoft har også en plan for, hvornår styresystemerne ikke længere sælges.

Den ser således ud:

Læs også:
Brugerne elsker allerede Windows 10

Analysefirma: Kom væk fra Windows 7 i tide

Guide: Få professionel sikkerhed i Windows 7

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S