Windows 7 på vej på pension - Microsoft lukker for support

Windows 7 er ved at være for gammel, så nu lukker Microsoft for den generelle support. Se her, hvornår Microsoft lukker for support til din nuværende Windows-version.

Artikel top billede

Windows 7 er populært - meget populært.

Men det hindrer ikke Microsoft i at lukke ned for den generelle support. Nedlukningen gælder hele serien med de forskellige Windows 7-produkter.

Læs også: Windows 8.1 buldrer frem - nu er XP stort set død i Danmark

Ophøret sker som en del af Windows-livscyklussen.

Ophør af support for et Windows-produkt er den dato, hvor Microsoft ikke længere stiller automatiske rettelser, opdateringer eller teknisk support til rådighed.

Derfor skal du sikre dig, at alle opdateringer og service-pakker er installeret på din maskine.

Sikkerheden fortsætter

Der er dog ingen grund til at gå i panik endnu.

Den forlængede support fortsætter frem til den 14. januar 2020 og selv om serviceniveauet falder en del, så står du ikke alene med problemerne.

Microsoft fortsætter nemlig på et vigtigt område.

Sikkerhedsopdateringer til Windows 7 vil blive udviklet frem til starten af 2020.

Du skal dog være klar over, at der ikke er fejlrettelser, programopdateringer eller lignende udvikling og vedligeholdelse af Windows 7.

Du kan heller ikke få gratis support til programmet via Microsofts officielle kanaler. Det skal du betale for i fremtiden.

Microsofts plan for livsforløb for firmaets styresystemer ser således ud:

Microsoft har også en plan for, hvornår styresystemerne ikke længere sælges.

Den ser således ud:

Læs også:
Brugerne elsker allerede Windows 10

Analysefirma: Kom væk fra Windows 7 i tide

Guide: Få professionel sikkerhed i Windows 7

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S