Vild stilling på spil: PET søger ny cyber-sherif - og der skal bruges flere it-folk

PET søger en ny chef til sit Cyber Center og afslører samtidig, at en større oprustning på it-området er i gang.

Artikel top billede

"Det handler om nationens sikkerhed."

Sådan indledes et nyt, opsigtsvækkende jobopslag fra Politiets Efterretningstjeneste, PET, der søger en "chef for Cyber Center."

"Har du erfaring med forandringsledelse, strategiudvikling og ikke mindst - eksekvering på cyberområdet, har du nu en helt enestående mulighed for at stå i spidsen for et afgørende udviklingsområde i PET," står der i jobopslaget. 

"Vores kapacitet og kapabilitet på cyberområdet bliver stadig mere afgørende for vores grundlæggende mission: At identificere, forebygge og imødegå trusler mod landets sikkerhed," forklarer PET.

Det går jobbet ud på

Det fremgår af jobopslaget, at den nye chef for Cyber Center får som sin første store opgave at opgradere strategien på området og udvikle handlingsplaner.

Den nye cyber-sherif skal andre ord være klar til at tage fat allerede fra dag ét:

"Du får i løbet af 2015 og 2016 muligheder for at hente nye medarbejdere ind i funktionen og tillige styrke hele teknologisiden."

"Du bliver en central aktør i opbygningen af en ny afdeling, der får en central rolle i et PET under forandring."

Samtidig forklarer PET, at den nye chef ikke bare skal vide en masse om cyber-trusler og om at lægge strtegier - men også skal kunne samarbejde på tværs af PET's afdelinger.

"Cybercenteret er ikke en stand-alone funktion i PET, og et væsentligt område bliver at udvikle tættere relationer til nationale og internationale aktører samt sikre effektiv integration i PET's øvrige arbejdsområder."

PET opsummerer arbejdsopgaverne, så håbefulde kandidater hurtigt kan krydse af, om det er noget, de har mod på. Opgaverne er:

- Review og konsolidering af PETs cyberstrategi
- Udvikling af handlingsplaner og milepæle i overensstemmelse med strategi
- Udvikling og implementering af teknologi-investeringsplan
- Rekruttering af specialister på cyber/IT/sikkerhedsområdet
- Udvikling af internationale og nationale samarbejdsrelationer på cyberområdet
- Integration af PET's cyberfunktion i husets øvrige funktioner

"Dine væsentligste arbejdsredskaber er en solid teknologiforståelse kombineret med strategisk indsigt og udsyn, og din ledelsesstil er karakteriseret ved dialog og involvering".

Oprustning i gang på flere fronter

Det er i øvrigt ikke kun PET, der er i gang med at opruste på cyber-området. 

Så sent som i sidste uge bragte Computerworld i øvrigt et interview med chefen for Nationalt Cyber Crime Center (NC3), der også får en overhaling af de helt store.

"Vi skal gøre Danmark til førende i Europa - eller i verden for den sags skyld - i forhold til at hindre og opklare it-kriminalitet," lød budskabet fra Kim Aarenstrup, der blev udnævnt som centerchef NC3 ved etableringen.

Læs også:

Politichef lover: Danmark får cyberpoliti i verdensklasse

Danmark udsat for hundredvis af alvorlige hackerangreb

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos