Dagens gode råd: Sådan undgår du den væmmelige licens-bombe

Softwarelicenser kan gøre rigtig ondt på budgettet, og det kan være direkte væmmeligt, hvis uventede licens-regninger rammer virksomheden. Det kan du dog hindre, hvis du er klar til at tage arbejdshandskerne på.

Artikel top billede

Hvis du er it-ansvarlig og ofte har søvnløse nætter over udgifterne til softwarelicenser eller nye licens-audits, så kan du trøste dig selv med, at du langt fra er den eneste.

Antallet af softwarelicenser - og den øgede kompleksitet, der følger med blandt andet virtualisering - er noget, man bakser med i de fleste it-afdelinger.

Netop fordi de fleste it-chefer og it-afdelinger har det som en vedblivende udfordring, at man skal være 'compliant', er der også nogle helt generelle ting, man kan tage fat på, hvis man ønsker at minimere licens-udgifterne. Og ikke mindst de uventede licens-bomber.   

Sådan lyder budskabet fra IDC-analytiker Amy Konary i en analyse af licens-udfordringerne.

"IDC forventer, at kompleksitet inden for softwarelicenser i 2015 indirekte vil koste organisationer i gennemsnit 25 procent af deres budgetter til softwarelicenser."

Analysehuset anbefaler derfor, at man tager hul på en optimering af softwarelicenserne (software license optimization, SLO) ved at udrulle de løsninger, der kan håndtere det arbejde.

Her skal du være særligt på vagt

Ved selv at foretage audits, kommer man problemerne i forkøbet og får indentificeret de grundlæggende problemer, der kan betyde, at man som virksomhed ikke er compliant og derfor risikerer dyre ekstraregninger.

"It-købere skal forstå, hvad der udløser audits og være særligt på vagt, når følgende gør sig gældende: virtualisering/cloud-initiativer, fusions- og opkøbsaktiviteter og migrering til skyen."

IDC skriver, at de fleste virksomheder allerede er i færd med at implementere SLO-løsninger, men at det endnu er på et tidligt stadie.

"Samtidig venter IDC, at det vil blive stadig sværere for organisationer at opnå en optimering af softwarelicenserne, medmindre tid og ressourcer permanent afsættes af denne indsats."

Anbefalingen fra IDC er, at at man inddeler licens-arbejdet i tre faser:

Første 6 måneder: Her lyder IDC's anbefaling kort fortalt, at man identificer de personer, der har ansvaret for licens-optimeringen. Man skal finde ud af, hvad der udløser licens-audits og være særlig opmærksom på virtualisering, cloud, fusioner og opkøb. Begynd proaktivt selv at foretage audits.

6 til 18 måneder: Her mener IDC, at man skal få styr på almindelige licens-termer og -forhold og hvilke fremgangsmåder, der accepteres. Konsolider licens-aftalerne. Begynd at gå mere kritisk til værks med, hvilke software-licenser, I rent faktisk har brug for.

18 til 36 måneder: Her bør man arbejde hen imod en automatiseret livscyklus-proces for software-licenserne. Og så skal der fokus på de områder, hvor man virkelig bruger mange penge - de applikationer skal måles og vejes ifht. brugen og værdien, så man både kan øge medarbejdernes brug af løsningen og reducere omkostninger.

Amy Konary skriver, at vi kan vente en øget kompleksitet på licens-områet i fremtiden, blandt andet fordi mange virksomheder vil have hybride it-mijøer, hvor der både er tale om lokale installationer og cloud-løsninger, der kan skalere op og ned.

I den verden skal it-kunderne groft sagt være længere fremme i skoene:

"De må tage sagen i egne hænder og bruge den information, der genereres via softwarelicens-optimerings-strategier til at finde frem til den bedste måde at indkøbe og styre deres software på."

"På et område, hvor kunder tidligere har haft så ringe informationer, kan information om softwarebrug have stor betydning," lyder det IDC-rådgiverens indlæg, som du kan læse i fuld længde her.

Læs også:

Problemer med softwarelicenser? Her er løsningen

Danskere blæser til kamp mod licens-audits: Sådan får vi prisen ned

It-afdelingens to do-liste: Her kan der spares penge

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec