Statistik over 42.213 diske: Her er de værste og de bedste

Cloud-tjenesten Backblaze har over 42.000 aktive diske i netværket. Her er statistikken over hvilke modeller, der har flest og færrest fejl.

Artikel top billede

Nettjenesten Backblaze tilbyder sine kunder datalagring i skyen, og firmaet har derfor en masse harddiske til at gemme disse data på.

Med jævne mellemrum fortæller virksomhedens teknikere statistik om, hvordan diskene opfører sig i forbindelse med den daglige brug.

Nu har Backblaze frigivet en oversigt over de bedste og dårligste harddiske de har i netværksstalden.
Ved årsskiftet den 31. december 2014 havde selskabet ikke mindre end 41.213 harddiske spindende på forskellige servere.

Diskene varierer i størrelse og mærke.

Seagate har det svært i Backblazes netværk

Den model som har den markant højeste fejl-rate i det netværk er Seagate Barracuda 7200.14 med en lagerplads på tre terabyte.

I 2014 havde den en fejlrate på 43,1 procent. Til sammenligning havde ingen af de øvrige modeller med samme kapacitet en fejlrate på over syv procent.

Men generelt viser statistikken, at der diske på tre terabyte har det svært.

Denne lagerplads er således overrepræsenteret når man ser på fejlstatistikken og ligger eksempelvis langt højere i antal fejl end modeller med eksempelvis to eller fire terabyte lagerplads.

Man skal dog også bemærke, at Seagate Barracuda 7200.11 med halvanden terabyte er et andet produkt med høj fejlmargin. Den ligger på 23,5 procent. Tredjepladsen på Backblazes liste er en Seagate Barracuda LP på halvanden terabyte og en fejlrate på 9,5 procent.

Først på fjerdepladsen skifter producenten navn, og her dukker en Western Digital Red på tre terabyte op med en fejlprocent på 6,9.

De diske, der udmærker sig ved færrest fejl, er Hitachi og fire terabyte-diskene udmærker sig også med en lavere fejlrate.

Oversigten fra Backblaze er baseret på harddiske som virksomheden har mindst 45 af for at give en hvis troværdighed i statistikken.

Ligeledes er diskene, der anvendes i Backblazes datacenter, almindelige diske, som er beregnet til privatbrugere.

Prof-diskene, der sælges til brug i datacentre og til kontinuerligt brug, koster ofte mere end det dobbelte af de diske, der er rettet mod privatbrugermarkedet.

Men Backblaze statistik viser, at erhvervsdiskene ikke nødvendigvis giver mere værdi for pengene værd.

De almindelige diske har nemlig den samme eller en marginalt mindre fejlrate end prof-diskene.

Ligeledes viser tallene, at der er store variationer mellem mærkerne, og det er særligt Seagate, der adskiller sig i negativ retning.

Læs også: Statistik over 35.000 diske i stort datacenter: Disse harddiske er mest holdbare

Du kan læse bloggen her, hvor firmaet også beskriver definitionen af en fejl.

Du kan se alle data for de enkelte diske i denne oversigt:

Læs også:
Statistik over 35.000 diske i stort datacenter: Disse harddiske er mest holdbare

Fem tegn på din harddisk er døende

Efter tre års test: Her er den mest driftssikre harddisk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S