Statistik over 35.000 diske i stort datacenter: Disse harddiske er mest holdbare

Datacenter klar med overraskende statistik over levetiden på virksomhedens 35.000 harddiske: Dyrt er ikke nødvendigvis godt. Se her hvilke harddiske, der er mest holdbare.

Artikel top billede

Den amerikanske cloud-leverandør Backblaze har ikke mindre end 34.881 harddiske i sit datacenter, der bliver brugt til at gemme mere en 100 petabyte data for virksomhedens kunder.

Sky-firmaet er således storforbruger af harddiske, og derfor bliver der holdt nøje styr på, hvordan de yder, og hvor ofte de rammes af fejl eller mangler i produktionsløsningen.

Nu har Backblaze så publiceret den tekniske statistik for fejlraterne på diskene i datacentret, og den viser et par overraskende resultater.

Læs også denne: Så lang tid levetid har din harddisk inden den går ned

Prof- eller konsum-disk?

Erfaringerne viser at harddiske, der er bygget til helt almindelige forbrugere fejler lidt mindre end de såkaldte enterprise-diske, der er rettet mod erhvervsbrug og det professionelle marked.

Prof-diskene, der sælges til brug i datacentre og til kontinuerligt brug, koster ofte mere end det dobbelte af de diske, der er rettet mod privatbrugermarkedet.

Det skriver IDG i Norge.

Men Backblaze statistik viser altså, at erhvervsdiskene ikke nødvendigvis er pengene værd.

De almindelige diske har nemlig den samme eller en marginalt mindre fejlrate end prof-diskene.

Ligeledes viser tallene, at der er store variationer mellem mærkerne, og det er særligt Seagate, der adskiller sig i negativ retning.

En af de Seagate-modeller (Seagate Barracuda 7200.11) som Backblaze har i brug i datacentret har en fejlrate, der svarer til at én ud af fire diske fejler per år eller 24,9 procent.

Andre Seagate-produkter klarer sig dog væsentligt bedre.

Du kan se flere informationer om diskene på Backblazes blog

De diske, der udmærker sig ved færrest fejl, er Hitachi. 

Her er hele oversigten fra Backblazes datacenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S