Statistik over 35.000 diske i stort datacenter: Disse harddiske er mest holdbare

Datacenter klar med overraskende statistik over levetiden på virksomhedens 35.000 harddiske: Dyrt er ikke nødvendigvis godt. Se her hvilke harddiske, der er mest holdbare.

Artikel top billede

Den amerikanske cloud-leverandør Backblaze har ikke mindre end 34.881 harddiske i sit datacenter, der bliver brugt til at gemme mere en 100 petabyte data for virksomhedens kunder.

Sky-firmaet er således storforbruger af harddiske, og derfor bliver der holdt nøje styr på, hvordan de yder, og hvor ofte de rammes af fejl eller mangler i produktionsløsningen.

Nu har Backblaze så publiceret den tekniske statistik for fejlraterne på diskene i datacentret, og den viser et par overraskende resultater.

Læs også denne: Så lang tid levetid har din harddisk inden den går ned

Prof- eller konsum-disk?

Erfaringerne viser at harddiske, der er bygget til helt almindelige forbrugere fejler lidt mindre end de såkaldte enterprise-diske, der er rettet mod erhvervsbrug og det professionelle marked.

Prof-diskene, der sælges til brug i datacentre og til kontinuerligt brug, koster ofte mere end det dobbelte af de diske, der er rettet mod privatbrugermarkedet.

Det skriver IDG i Norge.

Men Backblaze statistik viser altså, at erhvervsdiskene ikke nødvendigvis er pengene værd.

De almindelige diske har nemlig den samme eller en marginalt mindre fejlrate end prof-diskene.

Ligeledes viser tallene, at der er store variationer mellem mærkerne, og det er særligt Seagate, der adskiller sig i negativ retning.

En af de Seagate-modeller (Seagate Barracuda 7200.11) som Backblaze har i brug i datacentret har en fejlrate, der svarer til at én ud af fire diske fejler per år eller 24,9 procent.

Andre Seagate-produkter klarer sig dog væsentligt bedre.

Du kan se flere informationer om diskene på Backblazes blog

De diske, der udmærker sig ved færrest fejl, er Hitachi. 

Her er hele oversigten fra Backblazes datacenter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car