Statistik over 35.000 diske i stort datacenter: Disse harddiske er mest holdbare

Datacenter klar med overraskende statistik over levetiden på virksomhedens 35.000 harddiske: Dyrt er ikke nødvendigvis godt. Se her hvilke harddiske, der er mest holdbare.

Artikel top billede

Den amerikanske cloud-leverandør Backblaze har ikke mindre end 34.881 harddiske i sit datacenter, der bliver brugt til at gemme mere en 100 petabyte data for virksomhedens kunder.

Sky-firmaet er således storforbruger af harddiske, og derfor bliver der holdt nøje styr på, hvordan de yder, og hvor ofte de rammes af fejl eller mangler i produktionsløsningen.

Nu har Backblaze så publiceret den tekniske statistik for fejlraterne på diskene i datacentret, og den viser et par overraskende resultater.

Læs også denne: Så lang tid levetid har din harddisk inden den går ned

Prof- eller konsum-disk?

Erfaringerne viser at harddiske, der er bygget til helt almindelige forbrugere fejler lidt mindre end de såkaldte enterprise-diske, der er rettet mod erhvervsbrug og det professionelle marked.

Prof-diskene, der sælges til brug i datacentre og til kontinuerligt brug, koster ofte mere end det dobbelte af de diske, der er rettet mod privatbrugermarkedet.

Det skriver IDG i Norge.

Men Backblaze statistik viser altså, at erhvervsdiskene ikke nødvendigvis er pengene værd.

De almindelige diske har nemlig den samme eller en marginalt mindre fejlrate end prof-diskene.

Ligeledes viser tallene, at der er store variationer mellem mærkerne, og det er særligt Seagate, der adskiller sig i negativ retning.

En af de Seagate-modeller (Seagate Barracuda 7200.11) som Backblaze har i brug i datacentret har en fejlrate, der svarer til at én ud af fire diske fejler per år eller 24,9 procent.

Andre Seagate-produkter klarer sig dog væsentligt bedre.

Du kan se flere informationer om diskene på Backblazes blog

De diske, der udmærker sig ved færrest fejl, er Hitachi. 

Her er hele oversigten fra Backblazes datacenter.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS