IBM afviser vild fyrings-historie fra Forbes: "Latterlige" oplysninger

Historien om, at IBM skal fyre over 100.000 medarbejdere, har ikke hold i virkeligheden, lyder det nu fra selskabet.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Da det velansete finansmagasin Forbes bragte en historie om, at IBM i denne uge vil gennemføre et hemmeligt "Project Chrome" - den største omorganisering i IBM's historie - gik historien verden rundt.

"For at løse sine forretningsproblemer og sætte fart på sin ‘transformation', vil omkring 26 procent af IBM's medarbejdere i næste uge (denne uge, red.) få et telefonopkald fra deres chefer.

"Få timer senere vil en pakke ankomme til deres dørtrin med alle papirerne," står der i klummen i Forbes.

IBM valgte i første omgang at undlade at kommentere historien - og således altså heller ikke at afvise den - men nu skriver nyhedsbureauet AP, at IBM-talspersonen Ian Colley blankt afviser, at en fyringsrunde af dette enorme omfang skulle være på vej i IBM. 

Han henviser til, at IBM tidligere har annonceret afskedigelser, der vil berøre "adskillige tusinde medarbejdere" - men at det kun er en meget lille del af medarbejderstaben i forhold til de tal, der er fremme i Forbes-klummen.

Ian Colley bruger over for AP ord som "latterlige" og "ubegrundede" om oplysningerne hos Forbes.

Men IBM er stadig under pres

Mens IBM's reaktion formentlig nok kan berolige en del IBM-medardejdere, så forlanger investorerne, som AP også skriver, stadig, at der skal ske noget hos den hårdt pressede it-gigant, der i længere tid har kæmpet med faldende omsætning.

Det kommer også til udtryk ved, at IBM-aktien faktisk steg med fire procent, efter fyringshistorien fra Forbes begyndte at finde vej til alverdens medier.

I sidste uge fremlagde selskabet sit årsregnskab - og det er et presset IBM, der har taget hul på 2015.

I årsregnskabet må IBM blandt andet oplyse, at nettoresultat endte på 15,8 milliarder dollars, lige omkring 100 milliarder kroner, hvis man tager udgangspunkt i dagens valutakurs.

Det er syv procent lavere end året før.

Omsætningen i 2014 lå på 92,8 milliarder dollars, omkring 595 milliarder kroner, hvilket er seks procent lavere end i 2013.

Derfor ligger det også stadig klart, at der skal ske yderligere forandringer i IBM i den kommende tid, hvilket også it-gigantens CEO, Virginia Rometty, lagde vægt på i årsregnskabet.

"Vi gør betydelige fremskridt i vores transformation ved at fortsætte med at flytte IBM's forretning til mere værdifulde områder og ved at investere og positionere os selv i forhold til det mere langsigtede."

Også her i Danmark er IBM kendetegnet ved at befinde sig i en overgangsfase, hvor der derfor også er et vist pres på forretningen.

Det kommer blandt andet til udtryk ved, at antallet af ansatte i IBM Danmark alene fra 2010- til 2013-regnskabet faldt med mere end 1.000, fra 3.870 ansatte til de nuværende 2.836.

For få uger siden meddelte IBM Danmark, at Lars Mikkelgaard-Jensen stopper som administrerende direktør og dermed overlader posten til en ny person, Lars Erik Clausen.

Læs også:

Finansmedie: IBM på vej til at fyre næsten hver fjerde medarbejder i gigantisk fyringsrunde

Konstant tilbagegang i 11 kvartaler: Her satser IBM på vækst

Årsregnskab: presset IBM har én afgørende udfordring

Derfor er der blevet 1.000 færre ansatte i IBM Danmark

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS