Facebook og Instagram i hegnet: Var det en snestorm, it-fejl eller hacker-storm?

Lizard Squad tager ansvaret for at sende både Facebook og Instagram i hegnet. Andre beskylder en snestorm for nedetiden.

Artikel top billede

Først var de der, så var de der ikke, og nu ser det så ud til, at de er her igen.

Det er DDoS-tjenesten Lizard Squad, der er tale om.

Lizard Squad har blandt andet gjort sig bemærket i forbindelse med DDoS-angreb mod Sony Playstation Network og Microsofts Xbox Live.

Gruppen er efterfølgende selv blevet hacket, og der har været stille omkring gruppen lige siden.

Men nu tager Lizard Squad altså ansvaret for, at både Facebook og Instagram var nede i en time i går.

Der er dog andre medier, der rapporterer om, at det er de enorme snemængder, som i øjeblikket rammer USA's østkyst, der har været grunden til, at de populære tjenester ikke har været tilgængelige for brugerne.

Det skriver PC World i USA.

På Twitter har Lizard Squad dog forsøgt at tage 'æren' for nedetid på de sociale tjenester, ved at berette om, at flere servere var blevet lagt ned.

Gruppen har i øvrigt også sagt, at de stod bag et hack på Malaysia Airlines webside.

Der er ikke kommet officielle reaktioner fra alle de berørte tjenester, men Facebook oplyser, at nedbruddet ikke skyldtes et hackerangreb men en konfigurationsfejl.

Det skriver BBC.

Læs også:

Sådan går det, når hackerne selv bliver hacket

Farlige hacker-fif: Her er hackernes hemmelige metoder

Politisk magtspil om hacker-lov: Venstre vil sikre flertal uden om regeringen

Dansk firma: Fik hacket Apple ID og modtog for 650.000 kroner iPhone 6

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS