Facebook og Instagram i hegnet: Var det en snestorm, it-fejl eller hacker-storm?

Lizard Squad tager ansvaret for at sende både Facebook og Instagram i hegnet. Andre beskylder en snestorm for nedetiden.

Artikel top billede

Først var de der, så var de der ikke, og nu ser det så ud til, at de er her igen.

Det er DDoS-tjenesten Lizard Squad, der er tale om.

Lizard Squad har blandt andet gjort sig bemærket i forbindelse med DDoS-angreb mod Sony Playstation Network og Microsofts Xbox Live.

Gruppen er efterfølgende selv blevet hacket, og der har været stille omkring gruppen lige siden.

Men nu tager Lizard Squad altså ansvaret for, at både Facebook og Instagram var nede i en time i går.

Der er dog andre medier, der rapporterer om, at det er de enorme snemængder, som i øjeblikket rammer USA's østkyst, der har været grunden til, at de populære tjenester ikke har været tilgængelige for brugerne.

Det skriver PC World i USA.

På Twitter har Lizard Squad dog forsøgt at tage 'æren' for nedetid på de sociale tjenester, ved at berette om, at flere servere var blevet lagt ned.

Gruppen har i øvrigt også sagt, at de stod bag et hack på Malaysia Airlines webside.

Der er ikke kommet officielle reaktioner fra alle de berørte tjenester, men Facebook oplyser, at nedbruddet ikke skyldtes et hackerangreb men en konfigurationsfejl.

Det skriver BBC.

Læs også:

Sådan går det, når hackerne selv bliver hacket

Farlige hacker-fif: Her er hackernes hemmelige metoder

Politisk magtspil om hacker-lov: Venstre vil sikre flertal uden om regeringen

Dansk firma: Fik hacket Apple ID og modtog for 650.000 kroner iPhone 6

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos