Facebook og Instagram i hegnet: Var det en snestorm, it-fejl eller hacker-storm?

Lizard Squad tager ansvaret for at sende både Facebook og Instagram i hegnet. Andre beskylder en snestorm for nedetiden.

Artikel top billede

Først var de der, så var de der ikke, og nu ser det så ud til, at de er her igen.

Det er DDoS-tjenesten Lizard Squad, der er tale om.

Lizard Squad har blandt andet gjort sig bemærket i forbindelse med DDoS-angreb mod Sony Playstation Network og Microsofts Xbox Live.

Gruppen er efterfølgende selv blevet hacket, og der har været stille omkring gruppen lige siden.

Men nu tager Lizard Squad altså ansvaret for, at både Facebook og Instagram var nede i en time i går.

Der er dog andre medier, der rapporterer om, at det er de enorme snemængder, som i øjeblikket rammer USA's østkyst, der har været grunden til, at de populære tjenester ikke har været tilgængelige for brugerne.

Det skriver PC World i USA.

På Twitter har Lizard Squad dog forsøgt at tage 'æren' for nedetid på de sociale tjenester, ved at berette om, at flere servere var blevet lagt ned.

Gruppen har i øvrigt også sagt, at de stod bag et hack på Malaysia Airlines webside.

Der er ikke kommet officielle reaktioner fra alle de berørte tjenester, men Facebook oplyser, at nedbruddet ikke skyldtes et hackerangreb men en konfigurationsfejl.

Det skriver BBC.

Læs også:

Sådan går det, når hackerne selv bliver hacket

Farlige hacker-fif: Her er hackernes hemmelige metoder

Politisk magtspil om hacker-lov: Venstre vil sikre flertal uden om regeringen

Dansk firma: Fik hacket Apple ID og modtog for 650.000 kroner iPhone 6

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura