Facebook og Instagram i hegnet: Var det en snestorm, it-fejl eller hacker-storm?

Lizard Squad tager ansvaret for at sende både Facebook og Instagram i hegnet. Andre beskylder en snestorm for nedetiden.

Artikel top billede

Først var de der, så var de der ikke, og nu ser det så ud til, at de er her igen.

Det er DDoS-tjenesten Lizard Squad, der er tale om.

Lizard Squad har blandt andet gjort sig bemærket i forbindelse med DDoS-angreb mod Sony Playstation Network og Microsofts Xbox Live.

Gruppen er efterfølgende selv blevet hacket, og der har været stille omkring gruppen lige siden.

Men nu tager Lizard Squad altså ansvaret for, at både Facebook og Instagram var nede i en time i går.

Der er dog andre medier, der rapporterer om, at det er de enorme snemængder, som i øjeblikket rammer USA's østkyst, der har været grunden til, at de populære tjenester ikke har været tilgængelige for brugerne.

Det skriver PC World i USA.

På Twitter har Lizard Squad dog forsøgt at tage 'æren' for nedetid på de sociale tjenester, ved at berette om, at flere servere var blevet lagt ned.

Gruppen har i øvrigt også sagt, at de stod bag et hack på Malaysia Airlines webside.

Der er ikke kommet officielle reaktioner fra alle de berørte tjenester, men Facebook oplyser, at nedbruddet ikke skyldtes et hackerangreb men en konfigurationsfejl.

Det skriver BBC.

Læs også:

Sådan går det, når hackerne selv bliver hacket

Farlige hacker-fif: Her er hackernes hemmelige metoder

Politisk magtspil om hacker-lov: Venstre vil sikre flertal uden om regeringen

Dansk firma: Fik hacket Apple ID og modtog for 650.000 kroner iPhone 6

Annonce

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job