Flere kritiske 0-dagssårbarheder fundet i Flash - her finder du sikkerhedslapperne

Efter en stribe kritiske sikkerhedshuller i den udbredte Flash-player, er Adobe nu ude med en stor bundprop af en sikkerhedsopdatering. Hent den her.

Artikel top billede

I den seneste måneds tid har der været en række kritiske, nyopdagede huller i Adobes udbredte Flash-player.

Flere af sikkerhedshullerne er gået under betegnelsen '0-dags-sårbarhed', hvilket dækker over, at Adobe ikke har haft lappegrejet klart, da hullet er blevet opdaget.

Derfor er det heller ikke så overraskende, at flere af hullerne er blevet udnyttet i hackerværktøjer og i målrettede angreb, inden Adobe nu har udsendt sikkerhedsopdateringer til at lukke hullerne med.

"Med denne sikkerhedsopdatering sætter Adobe således omsider en sidste - og formentlig længerevarende lap - i de cirkulerende 0-dags sårbarheder, som over den seneste måned har plaget Flash Player," skriver sikkerhedsselskabet CSIS Security Group i en nyhedsmail.

Her henter du lapperne

Sikkerhedsselskabet angiver, at lappen skal installeres på alle computere, der kører med Flash Player version 16.0.0.287 eller ældre.

Opdateringen dækker følgende CVE-IDs: CVE-2015-0311, CVE-2015-0312 og henvender sig til alle supporterede platforme herunder Windows, Mac og Linux.

Du skal dog bemærke, at versionsnumrene kan ændre sig en anelse fra platform til platform.

For Linux-brugere gælder det, at de bør opdatere til version 11.2.202.440, mens brugere af Adobe Flash Player Extended Support Release skal opdatere til Adobe Flash Player 13.0.0.264.

Windows- og Mac-folket opdaterer til Adobe Flash Player 16.0.0.296.

Du kan finde opdateringen inde på Adobes sikkerhedssite, hvor du også kan læse mere om denne store lappeløsning.

Læs også:
Der er noget mystisk og forkert ved hackerangrebet mod Sony

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job