Flere kritiske 0-dagssårbarheder fundet i Flash - her finder du sikkerhedslapperne

Efter en stribe kritiske sikkerhedshuller i den udbredte Flash-player, er Adobe nu ude med en stor bundprop af en sikkerhedsopdatering. Hent den her.

Artikel top billede

I den seneste måneds tid har der været en række kritiske, nyopdagede huller i Adobes udbredte Flash-player.

Flere af sikkerhedshullerne er gået under betegnelsen '0-dags-sårbarhed', hvilket dækker over, at Adobe ikke har haft lappegrejet klart, da hullet er blevet opdaget.

Derfor er det heller ikke så overraskende, at flere af hullerne er blevet udnyttet i hackerværktøjer og i målrettede angreb, inden Adobe nu har udsendt sikkerhedsopdateringer til at lukke hullerne med.

"Med denne sikkerhedsopdatering sætter Adobe således omsider en sidste - og formentlig længerevarende lap - i de cirkulerende 0-dags sårbarheder, som over den seneste måned har plaget Flash Player," skriver sikkerhedsselskabet CSIS Security Group i en nyhedsmail.

Her henter du lapperne

Sikkerhedsselskabet angiver, at lappen skal installeres på alle computere, der kører med Flash Player version 16.0.0.287 eller ældre.

Opdateringen dækker følgende CVE-IDs: CVE-2015-0311, CVE-2015-0312 og henvender sig til alle supporterede platforme herunder Windows, Mac og Linux.

Du skal dog bemærke, at versionsnumrene kan ændre sig en anelse fra platform til platform.

For Linux-brugere gælder det, at de bør opdatere til version 11.2.202.440, mens brugere af Adobe Flash Player Extended Support Release skal opdatere til Adobe Flash Player 13.0.0.264.

Windows- og Mac-folket opdaterer til Adobe Flash Player 16.0.0.296.

Du kan finde opdateringen inde på Adobes sikkerhedssite, hvor du også kan læse mere om denne store lappeløsning.

Læs også:
Der er noget mystisk og forkert ved hackerangrebet mod Sony

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS