Flere kritiske 0-dagssårbarheder fundet i Flash - her finder du sikkerhedslapperne

Efter en stribe kritiske sikkerhedshuller i den udbredte Flash-player, er Adobe nu ude med en stor bundprop af en sikkerhedsopdatering. Hent den her.

Artikel top billede

I den seneste måneds tid har der været en række kritiske, nyopdagede huller i Adobes udbredte Flash-player.

Flere af sikkerhedshullerne er gået under betegnelsen '0-dags-sårbarhed', hvilket dækker over, at Adobe ikke har haft lappegrejet klart, da hullet er blevet opdaget.

Derfor er det heller ikke så overraskende, at flere af hullerne er blevet udnyttet i hackerværktøjer og i målrettede angreb, inden Adobe nu har udsendt sikkerhedsopdateringer til at lukke hullerne med.

"Med denne sikkerhedsopdatering sætter Adobe således omsider en sidste - og formentlig længerevarende lap - i de cirkulerende 0-dags sårbarheder, som over den seneste måned har plaget Flash Player," skriver sikkerhedsselskabet CSIS Security Group i en nyhedsmail.

Her henter du lapperne

Sikkerhedsselskabet angiver, at lappen skal installeres på alle computere, der kører med Flash Player version 16.0.0.287 eller ældre.

Opdateringen dækker følgende CVE-IDs: CVE-2015-0311, CVE-2015-0312 og henvender sig til alle supporterede platforme herunder Windows, Mac og Linux.

Du skal dog bemærke, at versionsnumrene kan ændre sig en anelse fra platform til platform.

For Linux-brugere gælder det, at de bør opdatere til version 11.2.202.440, mens brugere af Adobe Flash Player Extended Support Release skal opdatere til Adobe Flash Player 13.0.0.264.

Windows- og Mac-folket opdaterer til Adobe Flash Player 16.0.0.296.

Du kan finde opdateringen inde på Adobes sikkerhedssite, hvor du også kan læse mere om denne store lappeløsning.

Læs også:
Der er noget mystisk og forkert ved hackerangrebet mod Sony

Læses lige nu

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS