Flere kritiske 0-dagssårbarheder fundet i Flash - her finder du sikkerhedslapperne

Efter en stribe kritiske sikkerhedshuller i den udbredte Flash-player, er Adobe nu ude med en stor bundprop af en sikkerhedsopdatering. Hent den her.

Artikel top billede

I den seneste måneds tid har der været en række kritiske, nyopdagede huller i Adobes udbredte Flash-player.

Flere af sikkerhedshullerne er gået under betegnelsen '0-dags-sårbarhed', hvilket dækker over, at Adobe ikke har haft lappegrejet klart, da hullet er blevet opdaget.

Derfor er det heller ikke så overraskende, at flere af hullerne er blevet udnyttet i hackerværktøjer og i målrettede angreb, inden Adobe nu har udsendt sikkerhedsopdateringer til at lukke hullerne med.

"Med denne sikkerhedsopdatering sætter Adobe således omsider en sidste - og formentlig længerevarende lap - i de cirkulerende 0-dags sårbarheder, som over den seneste måned har plaget Flash Player," skriver sikkerhedsselskabet CSIS Security Group i en nyhedsmail.

Her henter du lapperne

Sikkerhedsselskabet angiver, at lappen skal installeres på alle computere, der kører med Flash Player version 16.0.0.287 eller ældre.

Opdateringen dækker følgende CVE-IDs: CVE-2015-0311, CVE-2015-0312 og henvender sig til alle supporterede platforme herunder Windows, Mac og Linux.

Du skal dog bemærke, at versionsnumrene kan ændre sig en anelse fra platform til platform.

For Linux-brugere gælder det, at de bør opdatere til version 11.2.202.440, mens brugere af Adobe Flash Player Extended Support Release skal opdatere til Adobe Flash Player 13.0.0.264.

Windows- og Mac-folket opdaterer til Adobe Flash Player 16.0.0.296.

Du kan finde opdateringen inde på Adobes sikkerhedssite, hvor du også kan læse mere om denne store lappeløsning.

Læs også:
Der er noget mystisk og forkert ved hackerangrebet mod Sony

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision