Der er noget mystisk og forkert ved hackerangrebet mod Sony

Sony Pictures kæmper stadig med it-systemerne efter det store hackerangreb i november, men der er altså noget ved selskabets seneste udmelding, der ikke stemmer, mener en ekspert.

Artikel top billede

Hackerangrebet mod Sony Pictures Entertainment den 24. november var en af de mest opsigtsvækkende sikkerhedshistorier i 2014.

Angrebet rummede mere dramatik, end selv de mest fantasifulde manuskriptforfattere i Hollywood ville kunne være kommet op med.

Men selvom det er blevet anslået, at angrebet ville komme til at koste Sony 600 millioner kroner, så var det ikke noget, der fremgik af en anmodning fra selskabet i sidste uge, hvor det ønskede at udskyde deadline for kvartalsregnskabet.

Tværtimod faktisk.

For selvom Sony meget åbent skriver, at hackerangrebet er årsagen til, at blandt andet regnskabssystemer først vil være fuldt oppe at køre igen i februar, så skriver selskabet samtidig:

"While Sony continues to evaluate the impact of the cyberattack on its financial results, it currently believes that such impact is not material."

Denne udmelding undrer vice president i Gartner, Richard Hunter, sig over i et blogindlæg.

"Vi bliver bedt om at tro på, at et '8-billion-dollar-plus-corporation' med flere end 5,000 medarbejdere kan køre i tre måneder med it-systemerne slået fra, uden at det har en væsentlig indflydelse på dets forretning."

"Jeg går ud fra, at det i princippet kunne være sandt, men hvis det er, så forstår jeg ikke, hvorfor Sony gider bruge tid på at gendanne systemerne. Hvis du kan leve uden systemerne i tre måneder uden at det har en væsentlig indflydelse på din økonomi, så vil jeg mene, at de systemer har en meget lille eller ingen værdi, og du kan ligeså godt slukke dem for evigt."

Hvad er kritisk it?

Richard Hunter undrer sig i sit indlæg over, hvordan Sonys seneste udmelding hænder sammen med, at Sony jo netop har meldt ud, at hackerne fik ram på "critical information technology applications".

"Hvis Sony beslutter at eliminere (næsten) alle udgifter til it-systemer fremadrettet, vil vi vide, at det lærte af denne sikkerhedshændelse, at it-systemerne i virkeligheden skaber lille eller ingen værdi ..."

"Eller det kan være, at det viser sig, at Sony rent faktisk fik væsentlige skader som en følge af hændelsen, selvom skaden ikke vil være fuldt synlig, før der er gået måneder. Det er lettere for mig at tro på, fordi jeg rent faktisk tror på, at it skaber værdi," lyder indsparket til Sony-sagaen fra Gartners Richard Hunter.

Læs også:

Sony på slagtebænken: Her er læren af det katastrofale hackerangreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura