Oracle og Samsung kan være på vej med kæmpe-aftale på mobil-området

Topcheferne Mark Hurd og Shin Jong-kyun er tæt på at indgå endelig aftale, der for alvor skal føre Oracle ind på smartphone-området.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Oracle og Samsung kan meget vel være på trapperne med en kæmpe-aftale på mobil-området.

Aftalen vil kunne betyde, at Samsungs erhvervsrettede smartphones skal udstyres med forskellige cloud-løsninger fra Oracle.

Intet vides med sikkerhed endnu.

Sikkert er det dog, at Oracles topchef, Mark Hurd, i sidste uge mødtes med topchefen for Samsungs mobil-division, Shin Jong-kyun.

Det skete i Sydkoreas hovedstad, Seoul, og angiveligt har de to topchefer her drøftet forskellige detaljer i aftalen, der skulle være tæt på at falde på plads.

Apple og IBM indgik i sommer en lignende aftale, der betød, at IBM's erhvervsrettede apps skulle udvikles specifikt til iOS.

Det kan du læse mere om her: Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS.

Med den kommende aftale mellem Oracle og Samsung vil kunne sæt skub i udbredelsen af Oracles cloud-baserede database-løsninger, mens aftalen for Samsung vil tilføre flere valgmuligheder til selskabets erhvervs-rettede portefølje.

Samsung har på samme måde allerede aftaler med Microsoft og SAP.

Der har fornylig været rygter fremme om, at Samsung er interesseret i at købe canadiske BlackBerry, der trods mange års krise og nedtur stadig har fat i mange ikke mindst amerikanske erhvervsbrugere. Og dem vil både Samsung og Oracle rigtigt gerne have fat i.

Det kan du læse mere om her: Samsung kan være ved at købe BlackBerry

Læs også:

Samsung i krise: Indtjening styrtdykker - kan billige telefoner redde selskabet?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job