Microsoft lukker helt ned for Surface 2

Microsoft stopper for produktionen af Surface 2. Det betyder samtidig en trang tilværelse for et af virksomhedens styresystemer.

Artikel top billede

Ifølge den seneste kvartalsrapport fra Kodefabrikken i Redmond er Surface - efter lang tids kæmpen - blevet en succes.

Tabletten har således forbedret indtægten med 1.1 milliard dollar eller omkring 7 milliarder danske kroner.

Microsoft fortæller i den sammenhæng, at langt hovedparten af de kontanter stammer fra den nyeste model, der hedder Surface Pro 3.

Windows RT-udgaven og Surface 2 er således ikke de store bidragsyder på den konto.

Læs også: Ny Surface i dag: Giganttab lægger pres på Microsofts topchef

Det har angivelig været medvirkende til, at Microsoft nu sætter det endelige punktum for Surface 2, der ikke længere vil blive produceret.

"Vi producerer ikke længere Surface 2 men dem, der stadig ønsker at købe en, kan besøge en Microsoft-forhandler, MicrosoftStore.com eller en tredjepartforhandler for at få fingrene i de sidste modeller," har Microsoft udtalt til The Verge.

RT er på vej i graven

Surface 2 blev lanceret i efteråret 2013 som en afløser til Surface, der kom til at koste Microsoft en solid sjat penge.

Den var tyndere, lettere og forsynet med en bedre skærm, men forsynet med Windows RT, der ikke giver mulighed for at installere programmer på maskinen.

I forbindelse med Windows 10-omtalen i sidste uge fortalte Microsoft også, at den nye udgave ikke kommer til Surface RT eller Surface 2.

Den beslutning kan også betyde døden for Windows RT-systemet.

Læs også: Nekrolog: Så slog Microsoft - tilsyneladende - endelig Windows RT ihjel

Der vil dog fortsat være support på Surface, Surface 2 og Windows RT.

Læs også:
Lancering: Microsoft prøver igen med spritny Surface 2

Nekrolog: Så slog Microsoft - tilsyneladende - endelig Windows RT ihjel

Ny Surface i dag: Giganttab lægger pres på Microsofts topchef

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S