Microsoft lukker helt ned for Surface 2

Microsoft stopper for produktionen af Surface 2. Det betyder samtidig en trang tilværelse for et af virksomhedens styresystemer.

Artikel top billede

Ifølge den seneste kvartalsrapport fra Kodefabrikken i Redmond er Surface - efter lang tids kæmpen - blevet en succes.

Tabletten har således forbedret indtægten med 1.1 milliard dollar eller omkring 7 milliarder danske kroner.

Microsoft fortæller i den sammenhæng, at langt hovedparten af de kontanter stammer fra den nyeste model, der hedder Surface Pro 3.

Windows RT-udgaven og Surface 2 er således ikke de store bidragsyder på den konto.

Læs også: Ny Surface i dag: Giganttab lægger pres på Microsofts topchef

Det har angivelig været medvirkende til, at Microsoft nu sætter det endelige punktum for Surface 2, der ikke længere vil blive produceret.

"Vi producerer ikke længere Surface 2 men dem, der stadig ønsker at købe en, kan besøge en Microsoft-forhandler, MicrosoftStore.com eller en tredjepartforhandler for at få fingrene i de sidste modeller," har Microsoft udtalt til The Verge.

RT er på vej i graven

Surface 2 blev lanceret i efteråret 2013 som en afløser til Surface, der kom til at koste Microsoft en solid sjat penge.

Den var tyndere, lettere og forsynet med en bedre skærm, men forsynet med Windows RT, der ikke giver mulighed for at installere programmer på maskinen.

I forbindelse med Windows 10-omtalen i sidste uge fortalte Microsoft også, at den nye udgave ikke kommer til Surface RT eller Surface 2.

Den beslutning kan også betyde døden for Windows RT-systemet.

Læs også: Nekrolog: Så slog Microsoft - tilsyneladende - endelig Windows RT ihjel

Der vil dog fortsat være support på Surface, Surface 2 og Windows RT.

Læs også:
Lancering: Microsoft prøver igen med spritny Surface 2

Nekrolog: Så slog Microsoft - tilsyneladende - endelig Windows RT ihjel

Ny Surface i dag: Giganttab lægger pres på Microsofts topchef

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S