Samsung bliver ved med at falde: Sælger nu lige så mange telefoner som Apple

Det er ikke nemt at være verdens største smartphone-producent. Især ikke når ens omsætning er faldet med 11 procent siden sidste år.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Det går ikke super godt for Samsung, verdens største smartphoneproducent. Selv den titel bliver udfordret en smule for tiden. I hvert fald hvis man skal tro på salgstal fra både Apple og Samsung.

For Samsung er på vej ned ad listen. I sidste kvartal i 2014 solgte begge firmaer over 74,5 millioner smartphones.

Apples høje salgstal er selvfølgelig på grund af lanceringen af iPhone 6 og 6 Plus, men også Samsung havde en god lancering med sin Note 4-phablet, som Samsung selv omtaler som et lyspunkt.

I alt havde Samsung en indtjening på 5,29 billioner won, eller hvad der svarer til 31 milliarder kroner. Den totale omsætning var på ufattelige 52,73 billioner won, 316 milliarder danske kroner.

I forhold til sidste år er det et fald på 36 procent i indtjening og 11 procent i omsætning.

Presset mobilmarked

Og det er specielt på mobilfronten, at Samsung bløder.  Et fald på 64 procent i salget af Samsungs smartphones siden sidste år er absolut noget, som kan mærkes for den sydkoreanske gigant.

Dog forventer Samsung, at mobilmarkedet vil vende i 2015, hvor nye vækstmarkeder såsom Indien og Kina kommer til at spille en større rolle, når LTE-netværk bliver mere udbredt.

Læs mere om Samsungs problemer: Samsung i krise: Indtjening styrtdykker - kan billige telefoner redde selskabet?

Men Samsung trues på flere fronter. Apple har netop offentliggjort et rekordregnskab, som sprang alle rammer, og kinesiske Xiaomi har overtaget markedet i Kina, hvor Samsung ellers har stået stærkt tidligere.

Det forventes, at vi kommer til at se nye produkter fra Samsung til Mobile World Congress, som løber af stablen til marts. Her skal Samsung for første gang vise den nye kurs frem. En kurs som består af færre, men bedre produkter.

Læs også: Oracle og Samsung kan være på vej med kæmpe-aftale på mobil-området

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S