Adobe advarer: Flash er ramt af en 0-dagssårbarhed

Adobe udsendte sikkerhedslapper så sent som i sidste uge, men allerede nu er der igen brug for lappegrej hos grafikgiganten.

Artikel top billede

Så skal der lappes i Adobes populære software.

Firmaet har nemlig udsendt en sikkerhedsadvarsel, der omhandler en o-dagssårbarhed, eller en sårbarhed uden en softwarerettelse, der omhandler alle nyere versioner af Adobes Flash-afspiller.

Sårbarheden har fået tildelt CVE-ID: CVE-2015-0313.

Læs også: Hackere gik lige gennem ny patch: Adobe forsøger at lukke stort Flash-hul på din pc igen

Alle platforme

0-dagssårbarheden rammer Flash Player 16.0.0.296 og ældre versioner til platformene Windows, Mac og Linux.

Hullet misbruges allerede aktivt i forbindelse med drive-by angreb og afvikles gennem Mozilla Firefox og Internet Explorer under Windows 8.1 og tidligere versioner. Det fortæller sikkerhedsfirmaet CSIS i en sikkerhedsadvarsel.

Adobe er dog lige på trapperne med en rettelse, som du altså skal installere, hvis du anvender Flash-afspilleren på din maskine.

Der er mere læsning på Adobes blog om sikkerhed.

Læs også:
YouTube dropper Flash: Fra nu af er HTML5 standarden

Flere kritiske 0-dagssårbarheder fundet i Flash - her finder du sikkerhedslapperne

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg