Adobe advarer: Flash er ramt af en 0-dagssårbarhed

Adobe udsendte sikkerhedslapper så sent som i sidste uge, men allerede nu er der igen brug for lappegrej hos grafikgiganten.

Artikel top billede

Så skal der lappes i Adobes populære software.

Firmaet har nemlig udsendt en sikkerhedsadvarsel, der omhandler en o-dagssårbarhed, eller en sårbarhed uden en softwarerettelse, der omhandler alle nyere versioner af Adobes Flash-afspiller.

Sårbarheden har fået tildelt CVE-ID: CVE-2015-0313.

Læs også: Hackere gik lige gennem ny patch: Adobe forsøger at lukke stort Flash-hul på din pc igen

Alle platforme

0-dagssårbarheden rammer Flash Player 16.0.0.296 og ældre versioner til platformene Windows, Mac og Linux.

Hullet misbruges allerede aktivt i forbindelse med drive-by angreb og afvikles gennem Mozilla Firefox og Internet Explorer under Windows 8.1 og tidligere versioner. Det fortæller sikkerhedsfirmaet CSIS i en sikkerhedsadvarsel.

Adobe er dog lige på trapperne med en rettelse, som du altså skal installere, hvis du anvender Flash-afspilleren på din maskine.

Der er mere læsning på Adobes blog om sikkerhed.

Læs også:
YouTube dropper Flash: Fra nu af er HTML5 standarden

Flere kritiske 0-dagssårbarheder fundet i Flash - her finder du sikkerhedslapperne

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics