Ny søgemaskine vil lade dig styre resultaterne

Google leverer masser af relevante links i første hug, men en ny søgemaskine skal give brugerne langt mere kontrol over udfaldet af søgningen.

Artikel top billede

Til trods for Google-søgemaskinens massive dominans på markedet, bliver der ved med at poppe nye søgemaskiner frem, som forsøger at levere søgeresultaterne på en anden og mere effektiv måde (det er i hvert fald intentionen).

For nogle år siden så vi eksempelvis søgemaskinen Wolfram Alpha få en del opmærksomhed, men selvom den havde flere interessante funktioner, er den aldrig blevet den store kommercielle succes.

Nu er nogle finske forskere på vej med en ny søgemaskine, der også har fået en del international opmærksomhed.

Forskerne fra Helsinki Institute for Information Technology har opfundet en ny brugergrænseflade, der tager udgangspunkt i de massive data-mængder, der er på nettet i dag - og i at søgemaskinen nødvendigvis udelader en masse mulige resultater, når man søger. 

De har nu stiftet en virksomhed, Etsimo, der skal kommercialisere teknologien, og virksomheden har allerede fået finske støttekroner til at leve den drøm ud. Det skriver Techcrunch.

Finnernes søge-koncept er et ‘visual discovery search interface' kaldet SciNet.

"Vi besluttede at satse på search, efter at vi indså, at selvom søgemaskiner har udviklet sig dramatisk over de seneste årtier, så er der ikke sket meget i forhold til at involvere mennesker i søgeprocessen," lyder det fra en af de finske forskere, Tuukka Ruotsalo.

"Bruger-rollen inden for søgninger er stadig i bedste fald reaktiv: Vi indtaster nogle få nøgleord og forsøger så at få noget meningsfuldt ud af resultaterne ud fra en liste af links og tekst-stykker.  

Sådan fungerer det

Med SciNet vil forskerne i stedet forsøge at lade brugerne styre de algoritmiske resultater ved at signalere tydeligt, hvad der sker med søgningen, efterhånden som processen skrider frem.

Dette skaber en dynamik og et synligt spektrum af resultater og gør det muligt at dykke ned i komplekse søginger på en helt ny måde, forklarer forskerne til Techcrunch.

"Vi vil tage udgangspunkt i, at brugerne skal træffe beslutningen og styre søgningerne snarere end at forsøge at bygge en søgemaskine, der forsøger at komme op med det perfekte svar i første forsøg."

Du kan se en lille introduktion til søge-konceptet herunder:

Læs også:

Her finder du otte søgemaskiner der kan slå Google

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS