Rygte: Samsung skal bygge super-chip til næste iPhone

Meget tyder på, at de næste super-chip til kommende iPhone-versioner skal produceres i millionvis af en af Apples største konkurrencer.

Artikel top billede

Samsung er blandt Apples største og mest indædte konkurrenter på smartphone-området.

Alligevel bliver det efter alt at dømme Samsung, der skal producere den chip, der bliver motororen i den næste iPhone.

Den nye chip kommer til at hedde A9, hvis Apple skal følge sin hidtidige navngivning af iPhone-chipfamilien.

Ifølge det normalt velorienterede nyhedsssite Re/code vil Samsung bygge den nye chip i selskabets nyeste fabrikker ved hjælp af 14 nanometer-processer.

Nm er udtryk for størrelsen på de mindste transistorer og dele, der kan fabrikeres på en enkelt chip. Der går tre til seks atomer på en nanometer (afhængig af atom-typen), og en meter svarer til en milliard nanometer.

Apple designer selv selskabets chip, men får dem normalt produceret af andre leverandører.

Foretrukken producent

Her har Samsung i årevis været blandt de foretrukne producenter.

Det sydkoreanske firma har således fremstillet chip til stort set alle iPhone-modellerne bortset fra de nyeste iPhone 6 og iPhone 6+.

Her er det nemlig den taiwanske Samsung-konkurrent TSMC, der fremstiller A8-chippen, som sidder i de to nyeste iPhone-modeller.

Til Samsungs fordel tæller det, at selskabets chip-fabrikker er noget nyere og mere avancerede end TSMC's fabrikker.

TSMC har eksempelvis angiveligt haft problemer med at få 16 nanometer-processer op at køre.

Der har ellers verseret rygter om, at Apple flirtede med Intel som mulig ny leverandør af chip til kommende iPhone-modeller.

Intel anvender i dag også 14 nanometer-produktion og regnes samtidig for at være foran Samsung, når det gælder teknologi til såkaldt 3D transistor-stacking, der er med til nedbringe strømforbrug og samme øge performance.

Også selskabet GlobalFoundries kan komme til at bygge chip til kommende iPhone-modeller, i det selskabet har en licens-aftale med Samsung, som gør det muligt for GlobalFoundries at producere med Samsungs 14 nanometer-teknologier.

Læs også:

Ny Intel-chip kan blive gennembrud for computere uden kølesystemer

Apple udvikler egen ARM-chip til kommende Mac - vil måske droppe Intel

Ny superchip klar: Android endelig på omgangshøjde med Apple

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S