Rygte: Samsung skal bygge super-chip til næste iPhone

Meget tyder på, at de næste super-chip til kommende iPhone-versioner skal produceres i millionvis af en af Apples største konkurrencer.

Artikel top billede

Samsung er blandt Apples største og mest indædte konkurrenter på smartphone-området.

Alligevel bliver det efter alt at dømme Samsung, der skal producere den chip, der bliver motororen i den næste iPhone.

Den nye chip kommer til at hedde A9, hvis Apple skal følge sin hidtidige navngivning af iPhone-chipfamilien.

Ifølge det normalt velorienterede nyhedsssite Re/code vil Samsung bygge den nye chip i selskabets nyeste fabrikker ved hjælp af 14 nanometer-processer.

Nm er udtryk for størrelsen på de mindste transistorer og dele, der kan fabrikeres på en enkelt chip. Der går tre til seks atomer på en nanometer (afhængig af atom-typen), og en meter svarer til en milliard nanometer.

Apple designer selv selskabets chip, men får dem normalt produceret af andre leverandører.

Foretrukken producent

Her har Samsung i årevis været blandt de foretrukne producenter.

Det sydkoreanske firma har således fremstillet chip til stort set alle iPhone-modellerne bortset fra de nyeste iPhone 6 og iPhone 6+.

Her er det nemlig den taiwanske Samsung-konkurrent TSMC, der fremstiller A8-chippen, som sidder i de to nyeste iPhone-modeller.

Til Samsungs fordel tæller det, at selskabets chip-fabrikker er noget nyere og mere avancerede end TSMC's fabrikker.

TSMC har eksempelvis angiveligt haft problemer med at få 16 nanometer-processer op at køre.

Der har ellers verseret rygter om, at Apple flirtede med Intel som mulig ny leverandør af chip til kommende iPhone-modeller.

Intel anvender i dag også 14 nanometer-produktion og regnes samtidig for at være foran Samsung, når det gælder teknologi til såkaldt 3D transistor-stacking, der er med til nedbringe strømforbrug og samme øge performance.

Også selskabet GlobalFoundries kan komme til at bygge chip til kommende iPhone-modeller, i det selskabet har en licens-aftale med Samsung, som gør det muligt for GlobalFoundries at producere med Samsungs 14 nanometer-teknologier.

Læs også:

Ny Intel-chip kan blive gennembrud for computere uden kølesystemer

Apple udvikler egen ARM-chip til kommende Mac - vil måske droppe Intel

Ny superchip klar: Android endelig på omgangshøjde med Apple

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird