EU blokerer for Outlook-app: Alt for farlig

EU-Parlamentets medlemmer må ikke anvende Outlook-app på grund af 'alvorlige sikkerheds-problemer.'

Artikel top billede

EU-Parlamentets it-afdeling - den såkaldte DG ITEC -afdeling - blokerede fredag for parlements-medlemmernes brug af Outlook på grund af 'alvorlige sikkerheds-problemer.'

It-afdelingen mener, at parlamentets medlemmer risikerer at sprede fortrolige og private oplysninger til udenforstående via Microsoft nye Outlook-app.

Den blev offentliggjort fornylig i nye udgaver til både iOS og Android.

Det kan du læse mere om her: Nu kan du få Outlook gratis til iOS og Android

"Venligst installerer ikke denne applikation. Har du allerede installeret den i forbindelse med din parlaments-mail, venligst afinstaller omgående og skift dit password," skriver it-afdelingen i en mail udsendt til samtlige parlaments-medlemmer.

Usikker passworld-håndtering

Ifølge DG ITEC kan brug af Outlook-app'en betyde, at der bliver afsendt password-informationer til Microsoft uden brugerens tilladelse, ligesom Outlook-app'en kan lagre mails i tredjeparts-cloudtjenester, som er uden for parlamentets kontrol, hedder det.

Den nye Outlook-app fungerer da også grundlæggende som en mail-boks for Exchange, Outlook, iCloud, Google og Yahoo, hvis mail-løsninger alle kan kobles op på Outlook-app'en.

Den blev umiddelbart efter lanceringen mødt med alvorlig kritik fra IBM-sikkerhedsmanden René Winkelmeyer.

Han beskyldte her Microsoft for at overskride en række de grundlæggende regler for 'basal virksomheds-sikkerhed,' som han skriver.

Det kan du læse mere om her: Advarsel fra udvikler: Microsofts nye Oulook-app har store sikkerhedsproblemer.

Outlook-app'en er bygget over en løsning fra selskabet Acompli, som Microsoft købte i fjor.

I Acomplis brugerbetingelser står der da også, at de forskellige beskeder, kalender-data og kontakt-oplysninger sammen med deres respektive metadata kan blive "lagret midlertidigt og indekseret sikkert på både vores servere og lokalt i app'en på din device."

Når det gælder mail-konti på Microsoft Exchange, skal brugeren oplyse brugernanv, password, server URL og server-domain. Oplysninger gemmes i cloud'en.

Også andre organisationer er kritiske overfor kravene for brug af den nye Outlook-app.

Microsoft meddeler til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at app'en sikkerhedsopbygning overholder Microsofts standarder.

Læs også:

Her er fremtidens email-løsninger fra Microsoft, IBM og Google

Nu kan du få Outlook gratis til iOS og Android

Advarsel fra udvikler: Microsofts nye Outlook-app har store sikkerhedsproblemer

Microsoft kan være på vej med ny onlinebaseret Windows-version: 'Windows 365'

Overblik: Den fulde historie om Windows 10: Microsofts fremtid er på spil

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos