Ny forskning: så god - eller upræcis - er din fitnesstracker

Mange overvejer nok at købe et smartwatch eller fitness-wearable for at forbedre træningen. Ny forskning viser nu, at trackerne ikke nødvendigvis er det bedste, du kan bruge. Faktisk løber du nok allerede med noget, som er endnu mere præcis.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

De fleste holder ikke deres nytårsforsæt om mere træning længere end til vinterferien. Men hvis du stadig har løbebukserne på, så overvejer du måske også at købe dig en fitness-tracker til at supplere din træning.

Men vent lige med at købe en fitness-tracker.

En undersøgelse fra det medicinske universitet i den amerikanske stat Pennsylvania, Penn Medicine, viser nemlig, at det langt fra er alle trackere, som er mere præcise end den smartphone, som mange danskere alligevel løber med på overarmen for at have musik i ørerne.

En gruppe forskere testede skridttællerne i seks forskellige trackere samt skridttællerne i Samsung S4 og iPhone 5S i et par forskellige motionsapp - heriblandt Fitbits app.

Det positive i testen er, at mange af produkterne er præcise nok til rent faktisk at kunne bruges til at beregne, hvor langt du har gået eller løbet.

Den knap så gode nyhed - i hvert fald for producenterne af fitness-trackere - er at deres trackere langt hen ad vejen ikke er meget bedre, end smartphonen i lommen.

Næsten lige gode
Universitetet tog seks forskellige trackere, heriblandt fitbit One, Jawbone 24UP og Nike Fuelband - tre af de mest populære trackere for motionister, og de gik præcis 1.500 skridt på et løbebånd. Smartphones blev testet samtidig.

De to smartphones var kun 7 procent fra de egentlige 1.500 skridt, imens for eksempel Nike Fuelband var meget langt fra, og enten viste alt for mange skridt eller alt for få.

Da de talte skridt bliver brugt til at danne anden information på trackerne og telefonerne, er det vigtigt, at de er så præcise som muligt. De fleste trackere viser for eksempel kalorieforbrug ud fra blandt andet skridttælling.

Den mest præcise tæller var Fitbits lille skridttæller, Fitbit One.

Drop ikke wearables helt
Men du skal ikke droppe wearables helt endnu. Testen fra det amerikanske universitet testede kun seks forskellige trackers, og wearables findes i et hav af forskellige typer. Skal du mere end bare løbe en tur, så kan det give mening at købe et mere avanceret smartwatch eller aktivitetstracker.

Det kan også være, at du er en af dem med en stor smartpone såsom iPhone 6 Plus eller Note 4, og skal du løbe med dem på dig, så kræver det næsten en taske ved siden af.

Men din telefon? Ja den burde langt hen ad vejen være god nok til at tælle dine skridt.

Læs også: 12 sjove fitness-trackere til din løbetur 

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura