Her er de syv mest populære Linux-udgaver lige nu

Her er listen over frikodefolkets yndlings-distributioner lige nu.

Artikel top billede

Det kan være svært at finde hoved og hale i Linux-verdenen, for antallet af distributioner er enormt, og det skroter ikke på opfindsomhed og kreative løsninger til verdens harddiske.

Ikke alle udgaver er lige brugervenlige, men de mest populære og benyttede distributioner listes på websiden Distrowatch.com, så du kan finde inspiration til en udgave, der også passer til dig. 

Her er yndlings-udgaverne i de sidste tre måneder.

Mintgrøn kode

Siden 2011 er det distributionen Mint, der har domineret blandt Linux-ildsjæle.

Distributionen har for alvor bidt sig fast som yndling, hvilket også kan se på tallene fra slutningen af 2014 og begyndelsen af 2015.

Mint ligger suverænt på førstepladsen.

Læs også: Lyn-guide: Her er de ti bedste og nemmeste Linux-distributioner

Distributionen er en af mest brugerstyrede Linux-udgaver på nettet, og egentlig er guldmedaljevinderen baseret på Ubuntu, der er at finde på andenpladsen på distrowatch-opgørelse - så gammel kærlighed ruster altså ikke helt.

Ubuntu har tidligere ligget på førstepladsen. Det kan du læse merte om her: Ubuntu mister pusten: Stor interesse for Linux-opkomling.

Bag distributionen står Mark Shuttleworth, en karismatisk idémand fra Sydafrika og tidligere Debian-udvikler.

Tråde tilbage i tiden

Og netop Debian, der trækker tråde helt tilbage til 1993, ligger nummer tre.

Debian er sandsynligvis det største stykke open source-software, der nogensinde er udviklet, og der findes langt over 100 Debian-baserede Linux-udgivelser.

På de efterfølgende pladser ligger OpenSUSE, Fedora, Elementary og CentOS

Listen baserer sig på statistik fra Linux-verdenens egne rækker, som beskriver, hvor mange besøgende der leder efter information om de respektive distributioner.

Statistikken er således ikke den endegyldige sandhed, men den giver et solidt fingerpeg om, hvilke distributioner der har den største bevågenhed.

Læs også:
Lyn-guide: Her er de 10 fedeste websider om Linux

Her har du otte solide Linux-styresystemer

Linux-administrator: Her er mine daglige sikkerhedsudfordringer

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,