Ubuntu mister pusten: Stor interesse for Linux-opkomling

Ubuntu er ikke længere den mest populære Linux-distribution. Her er afløseren.

Artikel top billede

Linux-distributionen Mint topper i øjeblikket listen på DistroWatch foran Ubuntu.

DistroWatch rangerer de forskellige Linux-distributioner ved at tælle antallet af besøgende sammen på de respektive distributioners specialsider, som DistroWatch driver.

Hver IP-adresse tæller som et hit, hvilket betyder at en enkelt maskine, der besøger en side, kun tæller en gang i statistikken.

Der er naturligvis ingen sikkerhed for at denne metode måler helt korrekt, men den giver en solid indikation om de strømninger, der findes i Linux-miljøet.

Og det er i øjeblikket Linux Mint, som trækker interessen.

Stort spring

Der er solid forskel mellem nummer et og nummer to.

I den seneste uge står Mint noteret for lige knap 4.000 sidevisninger, mens Ubuntu har lige over 1.500.

Ser man kampen over lidt længere perspektiv, er interessen for Mint endnu mere markant.

De seneste 12 måneder har Mint haft 19 procent flere besøgende end Ubuntu. I det sidste halve år er tallet 44, og i den sidste måned har Mint haft 120 procent flere besøgende end Ubuntu.

Det tegner en tendens, der ser ud til, at Ubuntu taber terræn efter mange år som en sikker vinder.

Mint-udviklernes forsøg på at skabe en brugervenlig distribution med gode muligheder for at brugeren selv kan vælge eksempelvis menu-opsætninger, værktøjer eller skrivebord, har givet pote.

Linux Mint er i øvrigt baseret på Ubuntu.

Herefter følger en stribe Linux-distributioner med omkring 1.000 besøgende, herunder Fedora, Debian og OpenSuse.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S