Ubuntu mister pusten: Stor interesse for Linux-opkomling

Ubuntu er ikke længere den mest populære Linux-distribution. Her er afløseren.

Artikel top billede

Linux-distributionen Mint topper i øjeblikket listen på DistroWatch foran Ubuntu.

DistroWatch rangerer de forskellige Linux-distributioner ved at tælle antallet af besøgende sammen på de respektive distributioners specialsider, som DistroWatch driver.

Hver IP-adresse tæller som et hit, hvilket betyder at en enkelt maskine, der besøger en side, kun tæller en gang i statistikken.

Der er naturligvis ingen sikkerhed for at denne metode måler helt korrekt, men den giver en solid indikation om de strømninger, der findes i Linux-miljøet.

Og det er i øjeblikket Linux Mint, som trækker interessen.

Stort spring

Der er solid forskel mellem nummer et og nummer to.

I den seneste uge står Mint noteret for lige knap 4.000 sidevisninger, mens Ubuntu har lige over 1.500.

Ser man kampen over lidt længere perspektiv, er interessen for Mint endnu mere markant.

De seneste 12 måneder har Mint haft 19 procent flere besøgende end Ubuntu. I det sidste halve år er tallet 44, og i den sidste måned har Mint haft 120 procent flere besøgende end Ubuntu.

Det tegner en tendens, der ser ud til, at Ubuntu taber terræn efter mange år som en sikker vinder.

Mint-udviklernes forsøg på at skabe en brugervenlig distribution med gode muligheder for at brugeren selv kan vælge eksempelvis menu-opsætninger, værktøjer eller skrivebord, har givet pote.

Linux Mint er i øvrigt baseret på Ubuntu.

Herefter følger en stribe Linux-distributioner med omkring 1.000 besøgende, herunder Fedora, Debian og OpenSuse.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S