Ubuntu mister pusten: Stor interesse for Linux-opkomling

Ubuntu er ikke længere den mest populære Linux-distribution. Her er afløseren.

Artikel top billede

Linux-distributionen Mint topper i øjeblikket listen på DistroWatch foran Ubuntu.

DistroWatch rangerer de forskellige Linux-distributioner ved at tælle antallet af besøgende sammen på de respektive distributioners specialsider, som DistroWatch driver.

Hver IP-adresse tæller som et hit, hvilket betyder at en enkelt maskine, der besøger en side, kun tæller en gang i statistikken.

Der er naturligvis ingen sikkerhed for at denne metode måler helt korrekt, men den giver en solid indikation om de strømninger, der findes i Linux-miljøet.

Og det er i øjeblikket Linux Mint, som trækker interessen.

Stort spring

Der er solid forskel mellem nummer et og nummer to.

I den seneste uge står Mint noteret for lige knap 4.000 sidevisninger, mens Ubuntu har lige over 1.500.

Ser man kampen over lidt længere perspektiv, er interessen for Mint endnu mere markant.

De seneste 12 måneder har Mint haft 19 procent flere besøgende end Ubuntu. I det sidste halve år er tallet 44, og i den sidste måned har Mint haft 120 procent flere besøgende end Ubuntu.

Det tegner en tendens, der ser ud til, at Ubuntu taber terræn efter mange år som en sikker vinder.

Mint-udviklernes forsøg på at skabe en brugervenlig distribution med gode muligheder for at brugeren selv kan vælge eksempelvis menu-opsætninger, værktøjer eller skrivebord, har givet pote.

Linux Mint er i øvrigt baseret på Ubuntu.

Herefter følger en stribe Linux-distributioner med omkring 1.000 besøgende, herunder Fedora, Debian og OpenSuse.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S