Her er de gode argumenter - derfor kan Apple være på vej med en bil

ComputerViews: Der er god grund til at forholde sig skeptisk til rygterne om en Apple-bil. Men der er alligevel også en række gode grunde til, hvorfor Apple kan være på vej ind i bilbranchen.

Artikel top billede

Gennem den seneste uge har rygterne rumsteret: " Er Apple mon på vej med en bil? " 

Et rygte der formodentligt har fået mange af os til at ryste på hovedet.

Men gennem de seneste dage er rygtestrømmen taget til, og senest har Brian Chaffin, redaktør på Apple-siden The Mac Observer, skrevet at Apple målrettet har rekrutteret medarbejdere fra elbilsfabrikanten Tesla. Et rygte som også andre medier har skrevet om tidligere.

Men Brian Chaffins oplysninger er særligt interessante, fordi han mener at vide, at Apple helt specifikt har headhuntet Tesla-medarbejdere med lige præcis de ekspertiser, der kræves for at bygge en bil.

"De oplysninger fik mig med det samme til at gå fra at være skeptisk til at være overbevist," skriver han og tilføjer, at flere folk med insider-kendskab i Silicon Valley ifølge hans oplysninger anser det som en given ting, at Apple arbejder med et bilprojekt.

Kan ændre landskabet

Tidligere på ugen kunne den amerikanske erhvervside Business Insider ligeledes citere en anonym Apple-ansat, der oplyser at Apple i øjeblikket arbejde på et bil-relateret projekt: 

"Apples seneste projekt er så spændende, at det ikke bare kan overses. Jeg tror, at det vil ændre landskabet på området og vil give Tesla noget at kæmpe med," siger den anonyme Apple-medarbejder til Business Insider. 

Kilden oplyser ikke om det drejer sig om et egentligt bil-projekt eller måske bare et projekt, der mere perifært er bil-relateret. 

Men Brian Chaffin skriver, at hans kilder peger på, at der er 80 procent sandsynlighed for at Apple rent faktisk arbejder på at udvikle en egentlig bil.

Dermed afslører Brian Chaffin dog også sin egen kilders svaghed. For når kilden blot kan vurdere det med 80 procents sandsynlighed er det åbenlyst, at der ikke er tale om kilder, der har førstehåndskendskab til Apples planer. 

Samtidig skal det også nævnes, at The Mac Observer ikke tilhører den absolutte inderkreds, der udgøres af de mest indflydelsesrige Apple-medier.

Men det gør Apple-bloggeren John Gruber til gengæld. 

Han har gennem snart et årti drevet den populære Apple-blog Daring Fireball, og han regnes for at være den måske mest veloplyste og indflydelsesrige Apple-blogger på kloden. 

Apple-blogger: De elsker biler
I et nyt blog-indlæg skriver John Gruber, at han vendte det hvide ud af øjnene, da han første gang hørte rygtet. 

Efter at rygtet har bundfældet sig, forholder han sig stadigvæk skeptisk, men tilføjer i sin klassiske kortfattede stil:  

"To tanker om emnet. 1. Biler er en kæmpe industri. Ligesom med telefoner vil blot få procenter af markedet kunne give enorm profit. Især med et high-end produkt. 2. Jeg kender mange folk - på alle niveauer - hos Apple, der elsker ure. Mange af dem elsker også biler," skriver han og garnerer den kryptiske afslutning med et link til en artikel om Apples chefdesigner Jonathan Ives begejstring for biler

Her vil nogen måske indvende, at private interesser i biler og ure næppe har den store betydning for, hvilke projekter topledelsen i et af verdens største selskaber kaster sig over. 

En ganske ædruelig betragtning.

Men på nogle områder er Apples DNA bare anderledes end den, som du finder i mange andre store koncerner. Her er det eksempelvis værd at huske musikelskeren Steve Jobs forklaring på, hvorfor Apple byggede en iPod. 

"Hvorfor musik? Fordi vi elsker musik, og det er altid en god ide at gøre noget, som du elsker," sagde han ved præsentationen af iPoden. Ord som han ofte gentog, når han skulle forklare iPodens enorme succes. 

Læs også:
Apple og Tesla i hård kamp: Er Apple på vej med en iCar?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S