Apple på vej med to-faktor sikkerhed til iPhone, Mac og iPad

Fremover vil du kunne indtaste en engangs-kode sendt med sms for at komme ind på FaceTime og iMessage.

Artikel top billede

Apple er på vej med en skærpelse af sikkerhedsniveauet på Mac, iPad og iPhone.

Selskabet er nemlig på vej til at indføre muligheden for to-faktor autentifikation for brugernes adgang til besked-tjenesterne iMessage og FaceTime.

Det betyder, at brugerne vil kunne vælge at få tilsendt en særlig kode til deres smartphone eller iPad via sms eller via Apples egen Find My iPhone-tjeneste hver gang de logger ind på iMessage eller FaceTime.

Denne kode skal anvendes sammen med den almindelige adgangskode for at få adgang til tjenesterne.

Engangs-kode

Det betyder, at brugerne vil skulle indtaste en ny kode, hvis de logger ud deres iMessage- og FaceTime-konti efter en endt session.

Ideen er at forbedre beskyttelsen af brugernes chat-sessioner mod nysgerrige hackere og lignende i en tid, hvor sikkerheds-problematikkerne i meget høj grad er eksploderet, og hvor mange brugere i stigende omfang er bekymret over deres privacy.

Det kan du læse mere om her: Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Ifølge den britiske avis er det endnu uklart, hvornår den nye sikkerheds-løsning vil være klar.

Også Google, Facebook, Twitter og Dropbox har over de senere år indført muligheden for to-faktor sikkerhed.

Det kan du læse mere om her: Guide: Beskyt Gmail og Facebook mod hackerangreb

Apple har gennem de senere år løbende forbedret sikkerheds-funktionerne i iPhone og iPad med eksempelvis automatisk kryptering af iPhone-softwaren og fingeraftryks-scannere i iPhone fra og med iPhone 5S.

Selskabet indførte i 2013 desuden to-faktor sikkerhed i iCloud og iTunes.

Det kan du læse mere om her: Apple klar med to-faktor-sikkerhed til iCloud og iTunes

Også Microsoft arbejder med dobbelt-sikkerhed til Windows 10: Microsoft: Adgang til Windows 10 vil kræve flere koder

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos