Apple på vej med to-faktor sikkerhed til iPhone, Mac og iPad

Fremover vil du kunne indtaste en engangs-kode sendt med sms for at komme ind på FaceTime og iMessage.

Artikel top billede

Apple er på vej med en skærpelse af sikkerhedsniveauet på Mac, iPad og iPhone.

Selskabet er nemlig på vej til at indføre muligheden for to-faktor autentifikation for brugernes adgang til besked-tjenesterne iMessage og FaceTime.

Det betyder, at brugerne vil kunne vælge at få tilsendt en særlig kode til deres smartphone eller iPad via sms eller via Apples egen Find My iPhone-tjeneste hver gang de logger ind på iMessage eller FaceTime.

Denne kode skal anvendes sammen med den almindelige adgangskode for at få adgang til tjenesterne.

Engangs-kode

Det betyder, at brugerne vil skulle indtaste en ny kode, hvis de logger ud deres iMessage- og FaceTime-konti efter en endt session.

Ideen er at forbedre beskyttelsen af brugernes chat-sessioner mod nysgerrige hackere og lignende i en tid, hvor sikkerheds-problematikkerne i meget høj grad er eksploderet, og hvor mange brugere i stigende omfang er bekymret over deres privacy.

Det kan du læse mere om her: Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Ifølge den britiske avis er det endnu uklart, hvornår den nye sikkerheds-løsning vil være klar.

Også Google, Facebook, Twitter og Dropbox har over de senere år indført muligheden for to-faktor sikkerhed.

Det kan du læse mere om her: Guide: Beskyt Gmail og Facebook mod hackerangreb

Apple har gennem de senere år løbende forbedret sikkerheds-funktionerne i iPhone og iPad med eksempelvis automatisk kryptering af iPhone-softwaren og fingeraftryks-scannere i iPhone fra og med iPhone 5S.

Selskabet indførte i 2013 desuden to-faktor sikkerhed i iCloud og iTunes.

Det kan du læse mere om her: Apple klar med to-faktor-sikkerhed til iCloud og iTunes

Også Microsoft arbejder med dobbelt-sikkerhed til Windows 10: Microsoft: Adgang til Windows 10 vil kræve flere koder

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S