Apple på vej med to-faktor sikkerhed til iPhone, Mac og iPad

Fremover vil du kunne indtaste en engangs-kode sendt med sms for at komme ind på FaceTime og iMessage.

Artikel top billede

Apple er på vej med en skærpelse af sikkerhedsniveauet på Mac, iPad og iPhone.

Selskabet er nemlig på vej til at indføre muligheden for to-faktor autentifikation for brugernes adgang til besked-tjenesterne iMessage og FaceTime.

Det betyder, at brugerne vil kunne vælge at få tilsendt en særlig kode til deres smartphone eller iPad via sms eller via Apples egen Find My iPhone-tjeneste hver gang de logger ind på iMessage eller FaceTime.

Denne kode skal anvendes sammen med den almindelige adgangskode for at få adgang til tjenesterne.

Engangs-kode

Det betyder, at brugerne vil skulle indtaste en ny kode, hvis de logger ud deres iMessage- og FaceTime-konti efter en endt session.

Ideen er at forbedre beskyttelsen af brugernes chat-sessioner mod nysgerrige hackere og lignende i en tid, hvor sikkerheds-problematikkerne i meget høj grad er eksploderet, og hvor mange brugere i stigende omfang er bekymret over deres privacy.

Det kan du læse mere om her: Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Ifølge den britiske avis er det endnu uklart, hvornår den nye sikkerheds-løsning vil være klar.

Også Google, Facebook, Twitter og Dropbox har over de senere år indført muligheden for to-faktor sikkerhed.

Det kan du læse mere om her: Guide: Beskyt Gmail og Facebook mod hackerangreb

Apple har gennem de senere år løbende forbedret sikkerheds-funktionerne i iPhone og iPad med eksempelvis automatisk kryptering af iPhone-softwaren og fingeraftryks-scannere i iPhone fra og med iPhone 5S.

Selskabet indførte i 2013 desuden to-faktor sikkerhed i iCloud og iTunes.

Det kan du læse mere om her: Apple klar med to-faktor-sikkerhed til iCloud og iTunes

Også Microsoft arbejder med dobbelt-sikkerhed til Windows 10: Microsoft: Adgang til Windows 10 vil kræve flere koder

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job