Microsoft opruster mod Google og Apple: Køber populær app for 600 millioner kroner

Microsoft har fundet cirka 600 millioner kroner frem fra muldvarpen og lagt dem på bordet hos kendt kalender-udvikler. Kampen mod Apple Siri og Google Now bliver nu optrappet.

Artikel top billede

Microsoft har været på indkøb i app-huset Sunrise.

Redmond-giganten har lagt 100 millioner dollar eller - ved en rundhåndet konvertering - 600 millioner gode danske kroner for det kalenderprogram, som Sunrise har udviklet.

Indkøbet er et led i Microsofts satsning på at skaffe værktøjer, der kan sætte skub på produktiviteten i den mobile verden.

På sin blog skriver firmaet, at Microsoft har overtaget butikken, og at der nu starter en helt ny epoke i kalender-appens historie.

To til salg

Det er lidt en eventyrhistorie. For Sunrise har kun eksisteret i to år og findes blandt andet til iPhone, iPad, Mac, Android og traditionelle pc'er.

Ligeledes fungerer programmet sammen med Google Calendar, Apples Icloud og Microsofts egen Exchange.

Microsoft køber både udviklerkompetencerne og selv appen af Sunrise. Købesummen er selvfølgelig hemmelig, men websiden Techcrunch vurderer den til omkring de 100 millioner dollar.

Microsoft har ikke ønsket at fortælle prisen.

Supplement til Cortana

Kalender-appen har fået flotte anmeldelser for sit design, og at det er muligt at koordinere oplysninger fra en række forskellige kilder.

Den kan ligeledes fungere som personlig assistent ved at komme med relevante oplysninger til brugeren.

Det falder helt i tråd med Microsofts egen personlige assistent Cortana, der er et af de flagskibe som kodefabrikken har på mobilsiden.

Ifølge Computerworlds nyhedstjeneste har Microsoft fortalt, at firmaet vil integrere appen i fremtidige produkter.

Sunrise og Cortana kan således flette fingre i konkurrencen med Apples Siri og Google Now.

Læs også:
Så vild bliver Windows Phone 8.1

Apple på vej med to-faktor sikkerhed til iPhone, Mac og iPad

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)