Microsoft opruster mod Google og Apple: Køber populær app for 600 millioner kroner

Microsoft har fundet cirka 600 millioner kroner frem fra muldvarpen og lagt dem på bordet hos kendt kalender-udvikler. Kampen mod Apple Siri og Google Now bliver nu optrappet.

Artikel top billede

Microsoft har været på indkøb i app-huset Sunrise.

Redmond-giganten har lagt 100 millioner dollar eller - ved en rundhåndet konvertering - 600 millioner gode danske kroner for det kalenderprogram, som Sunrise har udviklet.

Indkøbet er et led i Microsofts satsning på at skaffe værktøjer, der kan sætte skub på produktiviteten i den mobile verden.

På sin blog skriver firmaet, at Microsoft har overtaget butikken, og at der nu starter en helt ny epoke i kalender-appens historie.

To til salg

Det er lidt en eventyrhistorie. For Sunrise har kun eksisteret i to år og findes blandt andet til iPhone, iPad, Mac, Android og traditionelle pc'er.

Ligeledes fungerer programmet sammen med Google Calendar, Apples Icloud og Microsofts egen Exchange.

Microsoft køber både udviklerkompetencerne og selv appen af Sunrise. Købesummen er selvfølgelig hemmelig, men websiden Techcrunch vurderer den til omkring de 100 millioner dollar.

Microsoft har ikke ønsket at fortælle prisen.

Supplement til Cortana

Kalender-appen har fået flotte anmeldelser for sit design, og at det er muligt at koordinere oplysninger fra en række forskellige kilder.

Den kan ligeledes fungere som personlig assistent ved at komme med relevante oplysninger til brugeren.

Det falder helt i tråd med Microsofts egen personlige assistent Cortana, der er et af de flagskibe som kodefabrikken har på mobilsiden.

Ifølge Computerworlds nyhedstjeneste har Microsoft fortalt, at firmaet vil integrere appen i fremtidige produkter.

Sunrise og Cortana kan således flette fingre i konkurrencen med Apples Siri og Google Now.

Læs også:
Så vild bliver Windows Phone 8.1

Apple på vej med to-faktor sikkerhed til iPhone, Mac og iPad

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Styrelsen For It og Læring

Security & Compliance Operations Specialist

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job