Microsoft opruster mod Google og Apple: Køber populær app for 600 millioner kroner

Microsoft har fundet cirka 600 millioner kroner frem fra muldvarpen og lagt dem på bordet hos kendt kalender-udvikler. Kampen mod Apple Siri og Google Now bliver nu optrappet.

Artikel top billede

Microsoft har været på indkøb i app-huset Sunrise.

Redmond-giganten har lagt 100 millioner dollar eller - ved en rundhåndet konvertering - 600 millioner gode danske kroner for det kalenderprogram, som Sunrise har udviklet.

Indkøbet er et led i Microsofts satsning på at skaffe værktøjer, der kan sætte skub på produktiviteten i den mobile verden.

På sin blog skriver firmaet, at Microsoft har overtaget butikken, og at der nu starter en helt ny epoke i kalender-appens historie.

To til salg

Det er lidt en eventyrhistorie. For Sunrise har kun eksisteret i to år og findes blandt andet til iPhone, iPad, Mac, Android og traditionelle pc'er.

Ligeledes fungerer programmet sammen med Google Calendar, Apples Icloud og Microsofts egen Exchange.

Microsoft køber både udviklerkompetencerne og selv appen af Sunrise. Købesummen er selvfølgelig hemmelig, men websiden Techcrunch vurderer den til omkring de 100 millioner dollar.

Microsoft har ikke ønsket at fortælle prisen.

Supplement til Cortana

Kalender-appen har fået flotte anmeldelser for sit design, og at det er muligt at koordinere oplysninger fra en række forskellige kilder.

Den kan ligeledes fungere som personlig assistent ved at komme med relevante oplysninger til brugeren.

Det falder helt i tråd med Microsofts egen personlige assistent Cortana, der er et af de flagskibe som kodefabrikken har på mobilsiden.

Ifølge Computerworlds nyhedstjeneste har Microsoft fortalt, at firmaet vil integrere appen i fremtidige produkter.

Sunrise og Cortana kan således flette fingre i konkurrencen med Apples Siri og Google Now.

Læs også:
Så vild bliver Windows Phone 8.1

Apple på vej med to-faktor sikkerhed til iPhone, Mac og iPad

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS