Apple giver plads til kæmpe-apps - mange iPad- og iPhone-ejere vil kunne få pladsproblemer

Apple udvider for første gang nogensinde den maksimalt tilladte størrelse på apps til iPhone og iPad. Fremover må hver enkelt app være på helt op til fire gigabyte. Det kan føre til problemer for mange iPad- og iPhone-ejere.

Artikel top billede

Apple fordobler den maksimale størrelse på apps til iPad og iPhone, så apps fremover maksimalt må være på fire gigabyte.

Det er første gang, at Apple udvider den maksimale app-størrelse, siden App Store så dagens lys i 2008.

Beslutningen kan føre til langt mere funktions-mættede mobile apps.

Til gengæld vil mange iPad- og iPhone-brugere kunne komme til at opleve, at deres telefon eller iPad hurtigt bliver proppet til randen.

Der findes nemlig i dag mange iPads og iPhones med en maksimal lagerplads på i alt 16 GB inklusive styresystem og præ-installerede apps, der optager omkring tre gigabyte.

Eksempelvis iPhone 5c kommer endda i en udgave med blot otte gigabyte hukommelse, hvoraf iOS altså lægger beslag på de tre gigabyte.

Spil kræver plads

I dag har mange app-producenter lagt sig i selen for at skrive apps, der ikke optager meget plads.

For eksempel fylder Facebook-app'en blot 64,7MB, mens Instagram fylder blot 12,4MB.

Helt anderledes ser det ud, når det gælder de ofte grafik-tunge app-spil, som gerne vil bruge meget plads.

Det forventes, at det ikke mindst bliver spil-producenterne, der hurtigt kommer til at skrive spil, som vil balancere på det maksimale plads-forbrug på fire gigabyte.

De store apps vil kunne udnytte de hurtigere processorer og bedre skærme, som de senere generationer af iPhone og iPad er blevet udstyret med.

Apple frigav i september udviklingsværktøjet Metal, der er særligt udviklet til at indbygge avanceret grafik i iOS-apps.

Apple skriver i en blog post, at udviklerne med den nu fordoblede app-størrelse kan "levere en mere komplet og mættet bruger-oplevelse fra begyndelsen."

Læs også:

"Jeg har 145 apps på min telefon... men det er kun disse 12, som jeg gider bruge"

Denne super-simple programmerings-app vil herske over din smartphone og tablet

Så meget har Apple solgt apps for på App Store i 2014

Efter nye moms-regler: Nu stiger priserne i App Store og iTunes Store

Nye kode-værktøjer fra Apple: Sådan udvikler du apps til Apple Watch

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Statens IT

It-revisorer til stor statslig myndighed

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S