Apple giver plads til kæmpe-apps - mange iPad- og iPhone-ejere vil kunne få pladsproblemer

Apple udvider for første gang nogensinde den maksimalt tilladte størrelse på apps til iPhone og iPad. Fremover må hver enkelt app være på helt op til fire gigabyte. Det kan føre til problemer for mange iPad- og iPhone-ejere.

Artikel top billede

Apple fordobler den maksimale størrelse på apps til iPad og iPhone, så apps fremover maksimalt må være på fire gigabyte.

Det er første gang, at Apple udvider den maksimale app-størrelse, siden App Store så dagens lys i 2008.

Beslutningen kan føre til langt mere funktions-mættede mobile apps.

Til gengæld vil mange iPad- og iPhone-brugere kunne komme til at opleve, at deres telefon eller iPad hurtigt bliver proppet til randen.

Der findes nemlig i dag mange iPads og iPhones med en maksimal lagerplads på i alt 16 GB inklusive styresystem og præ-installerede apps, der optager omkring tre gigabyte.

Eksempelvis iPhone 5c kommer endda i en udgave med blot otte gigabyte hukommelse, hvoraf iOS altså lægger beslag på de tre gigabyte.

Spil kræver plads

I dag har mange app-producenter lagt sig i selen for at skrive apps, der ikke optager meget plads.

For eksempel fylder Facebook-app'en blot 64,7MB, mens Instagram fylder blot 12,4MB.

Helt anderledes ser det ud, når det gælder de ofte grafik-tunge app-spil, som gerne vil bruge meget plads.

Det forventes, at det ikke mindst bliver spil-producenterne, der hurtigt kommer til at skrive spil, som vil balancere på det maksimale plads-forbrug på fire gigabyte.

De store apps vil kunne udnytte de hurtigere processorer og bedre skærme, som de senere generationer af iPhone og iPad er blevet udstyret med.

Apple frigav i september udviklingsværktøjet Metal, der er særligt udviklet til at indbygge avanceret grafik i iOS-apps.

Apple skriver i en blog post, at udviklerne med den nu fordoblede app-størrelse kan "levere en mere komplet og mættet bruger-oplevelse fra begyndelsen."

Læs også:

"Jeg har 145 apps på min telefon... men det er kun disse 12, som jeg gider bruge"

Denne super-simple programmerings-app vil herske over din smartphone og tablet

Så meget har Apple solgt apps for på App Store i 2014

Efter nye moms-regler: Nu stiger priserne i App Store og iTunes Store

Nye kode-værktøjer fra Apple: Sådan udvikler du apps til Apple Watch

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Midtjylland

KMD A/S

Product Owner

Nordjylland

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S