Server-producent advarer: I får problemer med jeres Windows Server

Om få måneder stopper Microsofts support af Windows Server 2003, og det kan give særligt de mellemstore virksomheder problemer.

Artikel top billede

Det bliver især de mellemstore virksomheder, der kan få problemer, når Microsoft stopper supporten af Windows Server 2003 til juli.

Det udtaler server-producenten HP i en artikel hos britiske V3.

Når supporten ophører, betyder det, at der ikke længere kommer sikkerhedsopdateringer fra Microsofts side.

Selvom mange virksomheder allerede har foretaget skiftet til en nyere udgave af server-styresystemet fra Microsoft, så er der stadig masser af Windows Server 2003-installationer i spil rundt omkring i mange virksomheder, der nu snart har travlt med at nå at opgradere.

"Den kunde, der bekymrer mig, er den, der har 30 eller flere servere, formentlig af varierende alder, og som måske har hørt noget om deadline for end of life, men endnu ikke gør noget ved det," udtaler Iain Stephen, HP's vice president and general manager for servers in EMEA, til V3.

HP forklarer, at det er de mellemstore virksomheder, der står til at få størst problemer med Windows Server 2003.

"For de fleste små virksomheder er det en relativ simpel overgang. De køber formentlig en eller to servere hvert tredje eller fjerde år, og den næste server, de køber, vil have et up-to-date operativsystem."

Mange danske servere bliver ramt

Når Microsoft til juli stopper med opdateringer og support af 2003-udgaven Windows Server, betyder det, at titusindevis af eksisterende server-installationer i Danmark skal opgraderes til en nyere version.

Det kan i praksis være Windows Server 2012 eller den kommende Windows Server 10, medmindre virksomhederne i stedet satser på Microsofts cloud-løsninger eller en helt anden leverandør.  

Hos Microsoft Danmark har produktchef for Windows Server, Ken Hyld, tidligere anslået over for Computerworld, at der i dag er mere end 60.000 danske installationer af Windows Server 2003.

"Jeg tror ikke, vi får dem væk inden supportens udløb, men vores mål er, at kunderne skal være klar over, at der er et problem, når supporten udløber, og at de servere, der kører videre på en eller anden måde skal være beskyttet," har Ken Hyld forklaret.

De gamle server-styresystemer vil, når de ikke længere opdateres, få en øget risiko for at blive ramt af virus eller trojanere.

"Er de applikationer forretningskritiske, så bliver det alvorligt," lød det fra Microsoft-chefen.

Læs også:

Microsoft stopper support på gammel Windows-version: Kæmpe-opgradering venter forude

Microsofts nye Windows Server kommer ikke sammen med Windows 10

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job