Server-producent advarer: I får problemer med jeres Windows Server

Om få måneder stopper Microsofts support af Windows Server 2003, og det kan give særligt de mellemstore virksomheder problemer.

Artikel top billede

Det bliver især de mellemstore virksomheder, der kan få problemer, når Microsoft stopper supporten af Windows Server 2003 til juli.

Det udtaler server-producenten HP i en artikel hos britiske V3.

Når supporten ophører, betyder det, at der ikke længere kommer sikkerhedsopdateringer fra Microsofts side.

Selvom mange virksomheder allerede har foretaget skiftet til en nyere udgave af server-styresystemet fra Microsoft, så er der stadig masser af Windows Server 2003-installationer i spil rundt omkring i mange virksomheder, der nu snart har travlt med at nå at opgradere.

"Den kunde, der bekymrer mig, er den, der har 30 eller flere servere, formentlig af varierende alder, og som måske har hørt noget om deadline for end of life, men endnu ikke gør noget ved det," udtaler Iain Stephen, HP's vice president and general manager for servers in EMEA, til V3.

HP forklarer, at det er de mellemstore virksomheder, der står til at få størst problemer med Windows Server 2003.

"For de fleste små virksomheder er det en relativ simpel overgang. De køber formentlig en eller to servere hvert tredje eller fjerde år, og den næste server, de køber, vil have et up-to-date operativsystem."

Mange danske servere bliver ramt

Når Microsoft til juli stopper med opdateringer og support af 2003-udgaven Windows Server, betyder det, at titusindevis af eksisterende server-installationer i Danmark skal opgraderes til en nyere version.

Det kan i praksis være Windows Server 2012 eller den kommende Windows Server 10, medmindre virksomhederne i stedet satser på Microsofts cloud-løsninger eller en helt anden leverandør.  

Hos Microsoft Danmark har produktchef for Windows Server, Ken Hyld, tidligere anslået over for Computerworld, at der i dag er mere end 60.000 danske installationer af Windows Server 2003.

"Jeg tror ikke, vi får dem væk inden supportens udløb, men vores mål er, at kunderne skal være klar over, at der er et problem, når supporten udløber, og at de servere, der kører videre på en eller anden måde skal være beskyttet," har Ken Hyld forklaret.

De gamle server-styresystemer vil, når de ikke længere opdateres, få en øget risiko for at blive ramt af virus eller trojanere.

"Er de applikationer forretningskritiske, så bliver det alvorligt," lød det fra Microsoft-chefen.

Læs også:

Microsoft stopper support på gammel Windows-version: Kæmpe-opgradering venter forude

Microsofts nye Windows Server kommer ikke sammen med Windows 10

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job