Server-producent advarer: I får problemer med jeres Windows Server

Om få måneder stopper Microsofts support af Windows Server 2003, og det kan give særligt de mellemstore virksomheder problemer.

Artikel top billede

Det bliver især de mellemstore virksomheder, der kan få problemer, når Microsoft stopper supporten af Windows Server 2003 til juli.

Det udtaler server-producenten HP i en artikel hos britiske V3.

Når supporten ophører, betyder det, at der ikke længere kommer sikkerhedsopdateringer fra Microsofts side.

Selvom mange virksomheder allerede har foretaget skiftet til en nyere udgave af server-styresystemet fra Microsoft, så er der stadig masser af Windows Server 2003-installationer i spil rundt omkring i mange virksomheder, der nu snart har travlt med at nå at opgradere.

"Den kunde, der bekymrer mig, er den, der har 30 eller flere servere, formentlig af varierende alder, og som måske har hørt noget om deadline for end of life, men endnu ikke gør noget ved det," udtaler Iain Stephen, HP's vice president and general manager for servers in EMEA, til V3.

HP forklarer, at det er de mellemstore virksomheder, der står til at få størst problemer med Windows Server 2003.

"For de fleste små virksomheder er det en relativ simpel overgang. De køber formentlig en eller to servere hvert tredje eller fjerde år, og den næste server, de køber, vil have et up-to-date operativsystem."

Mange danske servere bliver ramt

Når Microsoft til juli stopper med opdateringer og support af 2003-udgaven Windows Server, betyder det, at titusindevis af eksisterende server-installationer i Danmark skal opgraderes til en nyere version.

Det kan i praksis være Windows Server 2012 eller den kommende Windows Server 10, medmindre virksomhederne i stedet satser på Microsofts cloud-løsninger eller en helt anden leverandør.  

Hos Microsoft Danmark har produktchef for Windows Server, Ken Hyld, tidligere anslået over for Computerworld, at der i dag er mere end 60.000 danske installationer af Windows Server 2003.

"Jeg tror ikke, vi får dem væk inden supportens udløb, men vores mål er, at kunderne skal være klar over, at der er et problem, når supporten udløber, og at de servere, der kører videre på en eller anden måde skal være beskyttet," har Ken Hyld forklaret.

De gamle server-styresystemer vil, når de ikke længere opdateres, få en øget risiko for at blive ramt af virus eller trojanere.

"Er de applikationer forretningskritiske, så bliver det alvorligt," lød det fra Microsoft-chefen.

Læs også:

Microsoft stopper support på gammel Windows-version: Kæmpe-opgradering venter forude

Microsofts nye Windows Server kommer ikke sammen med Windows 10

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec