Microsoft stopper support på gammel Windows-version: Kæmpe-opgradering venter forude

Når Microsoft om et halvt år stopper Microsoft opdateringen af 2003-versionen af styresystemet Windows Server, står mange kunder med et lille men potentielt alvorligt problem. Mange servere når ikke at blive opgraderet til en nyere version, lyder det fra Microsoft. Her kan du se, om dine gamle Windows-servere er i farezonen.

Artikel top billede

Mens emner som sikkerhed, mobility, cloud og sociale medier det sidste års tid har stået højt på it-afdelingernes dagsorden, er et relativt banalt, men ikke mindre alvorligt problem ved at snige sig ind på tusindvis af virksomheder.

Til sommer - nærmere bestemt 14. juli 2015 - stopper Microsoft med at udsende opdateringer til 2003-versionen af styresystemet Windows Server. Efter den dag er det slut med at lukke sikkerhedshuller og fixe fejl ved systemet.

Hos Microsoft Danmark anslår produktchef for Windows Server, Ken Hyld, at der i dag er mere end 60.000 danske serverinstallationer, som kører på det mere end ti år gamle styresystem.

Det er så mange, at Microsoft allerede har erkendt, at en stor del af de forældede server kommer til at køre videre, selvom kunderne ideelt set brude opgradere eller helt udskifte deres servere til en nyere version som for eksempel 2012-versionen.

Når det ikke

"Jeg tror ikke, vi får dem væk inden supportens udløb, men vores mål er, at kunderne skal være klar over, at der er et problem, når supporten udløber, og at de servere, der kører videre på en eller anden måde skal være beskyttet," siger han.

Risikoen for kunderne er ifølge Ken Hyld, at de gamle systemer uden opdateringer har større chance for at blive ramt af virus eller trojanere, og at man så må slukke sine servere.

"Er de applikationer forretningskritiske, så bliver det alvorligt," siger han.

37 opdateringer i fjor

Når sårbarheder dukker op, stiger risikoen altså for at virus eller anden malware vil bane sig vej ind i styresystemet og i værste fald få de gamle servere til at gå i sort.

Dertil kommer bugs og andre fejl, som kan opstå, når de gamle serverinstallationer, skal kommunikere med andre systemer, der kører på nyere teknologi.

Nu kunne man tro, at antallet af sårbarheder og fejl et styresystem, der er mere end 10 år gammelt ville være forholdsvis beskedent.

Men sådan er det ikke nødvendigvis.

Ken Hyld peger på, at Microsoft alene i 2014 udsendte 37 kritiske opdateringer til Windows Server 2003.

Og selv om man ikke ud fra det tal kan spå om, hvor mange nye svagheder, der vil dukke op i fremtiden, giver det et fingerpeg om, hvor mange problemer, der potentielt kan ligge og lure på den anden side af udløbsdatoen.

De største problemer findes der, hvor kunderne bruger deres 2003-servere til at afvikle løsninger, som ikke umiddelbart kan migreres til nyere versioner af Windows Server.

"Mange kunder ved godt, at de burde migrere til nyere versioner. Men deres problem er, at de har applikationer, som ikke længere er supporteret, eller hvor den oprindelige leverandør slet ikke findes længere. Så de vil typisk efterlade nogle af de her 2003'ere. Virksomhederne vil så pakke serverne ind i forskellige sikkerhedsløsninger. Gør man det ikke, ville jeg være nervøs," siger Ken Hyld.

Op til virksomhederne selv

Microsoft Danmark har gennem et stykke tid har afholdt særlige "end of support"-seminarer og -webinarer for kunder og forhandlere, hvor man diskuterer, hvordan udfordringerne kan håndteres.

Men i sidste ende er det op til virksomhederne selv at søge hjælp enten fra Microsoft selv eller fra en af softwaregigantens partnere, som kan migrere de gamle servere til nyere versioner - eller som alternativ kan pakke de gamle servere ind i en sikkerhedsløsning.

Ken Hyld siger, at det er hans indtryk, at især mindre virksomheder har en udfordring, fordi de enten ikke har en selvstændig it-afdeling eller bare ikke har budgetter og mandskab til at gå i gang med at migrere deres server-miljøer.

"Blandt de store kunder er de fleste med. Men blandt mindre kunder er det ikke alle, der har ressourcer til at gøre det," siger Ken Hyld.

Læs også:

Kæmperegning på vej til danske Microsoft-kunder

Microsoft lukker gammel Windows-version

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S