Helt nye login-muligheder i Windows 10: Lås din mail op med fingeraftryk

Snart kan du slippe for at indtaste adgangskoder, når du skal ind på din Windows-maskine eller bruge forskellige online-tjenester.

Artikel top billede

Når Windows 10 er installeret på din næste computer, vil du få større mulighed for at beskytte dine programmer fra fremmede pilfingre.

Microsoft har i et blogindlæg skrevet, at Windows 10 kommer til at understøtte den nyeste version af FIDO, "Fast Identification Online", hvilket tillader tredjeparts biometriske scannere at blive benyttet.

Med fingeren vil du altså ikke bare kunne logge ind på din computer, som du nok kender det fra mange business-pc'er i dag, men også bruge fingeren til at åbne op for Outlook.   

Dette gælder ikke kun på desktop og bærbarområdet, men potentielt også på smartphones, da Windows 10 kommer til at køre på alle Microsofts platforme.

Du kan læse mere om Windows 10 og de mange nyheder her: Hologram-briller, Cortana og gratis opdatering: Her er alle onsdagens Windows 10-nyheder

"At rykke væk fra kodeordet"
Kodeordet, og hvor usikre og alt for enkle de ofte er, får ofte skylden for mange af de sikkerhedsbrud, som sker - både hos private og hos virksomheder.

I blogindlægget fra Microsoft fortæller Microsofts Dustin Ingalls, at det for Microsoft er vigtigt at rykke sig væk fra kodeordet. Det er forældet og er ofte grunden til sikkerhedsproblemer.

Og netop FIDO skal være med til at komme væk fra det tilsyneladende usikre kodeord. Apple og Samsung har allerede delvist erstattet login-koder med fingeraftryksskannere i deres telefoner, men begge steder er det kun en pseudo-løsning, da fingerskanningen kun tilføjer din allerede eksisterende kode på feltet.

Med FIDO bliver dit fingeraftryk din kode.

FIDO er en ny åben standard, som understøttes af nogle af verdens største firmaer - heriblandt Microsoft, Google og PayPal. Systemet fungerer enten via finger- eller irisskanner og fungerer 100 procent lokalt på din enhed, så den ikke sender data til nettet.

Det vil du kunne med Windows 10

Microsoft har allerede tidligere fremlagt detaljerede planer for sikkerheds-mulighederne i det kommende Windows 10, hvor to-faktor-sikkerhed bliver et centralt omdrejningspunkt.

Det interessante er, at computeren, tablet-pc'en eller smartphonen i denne sammenhæng udgør den ene faktor.

"Den anden faktor vil være en PIN-kode eller biometri, eksempelvis et fingeraftryk," har Microsoft forklaret.

"Brugere vil kunne oprette hver enkelt enhed med disse nye legimitationsoplysninger, eller de kan oprette en enkelt enhed, eksempelvis en en smartphone, der så vil blive deres mobile login."

"Det vil gøre det muligt for dem at logge ind på alle deres pc'er, netværk og webtjenester, så længe deres mobiltelefon er i nærheden."

Kan gøre livet lettere

Denne slags sikkerheds-tiltag kan komme både private forbrugere og virksomhederne til gavn, og i sit indlæg fremhæver Dustin Ingalls blandt andet mulighederne for erhvervslivet.

Blandt andet kan man ved at logge ind med eksempelvis et fingeraftryk i Windows 10 få adgang til en lang række tjenester, der samarbejder med Azure Active Directory - heriblandt Office 365, Salesforce, Citrix, Box, Outlook.com og OneDrive.

Google har også længe tilbudt to-faktor-sikkerhed, mens Apple nu også for alvor begynder at tage hul på denne form for sikkerhed

Når biometri bringes på banen, melder der sig dog typisk også nye sikkerhedsbekymringer, ikke mindst i forhold til privacy

Læs også: 

Apple på vej med to-faktor [b]sikkerhed til iPhone, Mac og iPad

Seks nye tendenser tegner pc'ernes fremtid: Snart vil du se dem indbygget i din computer

Microsoft: Adgang til Windows 10 vil kræve flere koder[/b]

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S