Prisfald på storage baner vejen for store besparelser: Sådan har Aarhus Kommune sparet kassen

Interview: Aarhus Kommune kan glæde sig over at have opnået store besparelser på omkostninger til it-outsourcing. Her kan du læse om fremgangsmåden.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Interview: En markant markedsudvikling mod billigere priser på servere- og storage og et grundigt forberedelsesarbejde.

Det er hovedårsagerne til, at Aarhus Kommune nu kan glæde sig over at have opnået betydelige besparelser i omkostningerne til it-outsourcing.

"Sådan noget som storage var dyrt for nogle år siden, og i dag er det ekstremt billigt," forklarer Flemming Nielsen, chef for Fælles Service i Aarhus Kommune, der blandt andet omfatter digitalisering og it og indkøb og udbud.

Han fortæller, at kommunen tilbage i 2008-09 outsourcede ganske mange ting, blandt andet drift af servere og mail/kalender.

De kontrakter skulle fornyes sidste år, og det var med udgangspunkt i markedsudviklingen, at kommunen tog fat på arbejdet sammen med en ekstern partner.

"Der sker selvfølgelig en kraftig prisudvikling over fem-seks år, ikke mindst på storage, og nu begynder der også at være noget cloud, man kan gå efter," forklarer Flemming Nielsen.

"Da vi så skulle forberede vores genudbud af det her, tog vi en dialog om, hvordan vi skulle slice det her udbud. Om vi skulle udbyde det som de to kontrakter, der lå, eller skære kagen på en anden måde."

Opnåede store besparelser

Ved at tage udgangspunkt i sourcing-priserne på markedet og de generelle markedsvilkår endte endte det ud med, at kommunen gik efter en form for privat cloud, hvor der er et forholdsvist fleksibelt setup, og man blandt andet kan skrue op og ned for server og storage, når det er nødvendigt.

"Der var seks, der bød på det, så der var ret god konkurrence, og så endte den så hos Atea. Det er så blevet implementeret her op til nytår," forklarer Flemming Nielsen, der samtidig oplyser, at kontrakten på driften af mail/kalender og SharePoint landede hos Progressive.

"Vi udbød to dele, men det blev så skåret lidt anderledes end tidligere. Og der var faktisk ret store besparelser på begge dele," siger Flemming Nielsen til Computerworld.

Selvom der her er tale om nogle meget specifikke it-områder, mener Flemming Nielsen, at der generelt er væsentlige besparelser at hente, hvis man begynder at genforhandle og genudbyde kontrakterne - og også sikrer, at kontrakter tager højde for prisudviklingen.

"Det er jeg overbevist om, men vi har selvfølgelig gjort noget hen ad vejen. I de oprindelige kontrakter havde vi også indbygget noget regulering og indeksering, fordi vi vidste, at priserne på sådan noget som storage ville falde i løbet af årene."

"I nyere kontrakter har vi indbygget benchmark-klausuler, så vi efter en periode kan lave en benchmark med en neutral part, og så er der mulighed for at gå ind og regulere priserne." 

"Prismekanismerne er blevet mere modne og fleksible," lyder det fra chefen for Fælles Service i Aarhus Kommune.

Handler ikke kun om priserne

Flemming Nielsen forklarer, at priserne ikke er den eneste bevæggrund, når kommunen outsourcer it-ydelser.

"Vi outsourcede ret meget i 2008-2009, og det var ikke en spareøvelse, men primært, at vi havde meget store vanskeligheder ved at få standardiseret og konsolideret internt - og så handlede det også om ekspertise og sårbarhed."

"Det er svært at have spidskompetencer inden for så mange discipliner, som man skal kunne håndtere i et setup som vores."

Flemming Nielsen siger samtidig, at det er for tidligt at sige, hvor mange penge kommunen præcist har sparet, men han er ikke i tvivl om, at det er et betydeligt beløb:

"Vi sidder i øjeblikket og regner på, hvor mange penge, vi har frigjort," siger han og tilføjer, at man ikke bare kan kigge på eksempelvis de rå storage-priser, men også skal indregne de udgifter, der til folk i kommunen, der skal styre leverandør-samarbejdet fremadrettet.

"Der er forskel på brutto- og nettogevinsten, for et cloud-setup stiller altså også nogle krav til os selv i forhold til, at vi skal være dygtigere til at styre kapaciteten og dimensioneringen."

"Der ligger rigtig mange penge i hele tiden at få trimmet sin installation. Over de seks år har vi nedbragt antallet af servere til under halvdelen af, hvad det oprindeligt var," lyder det fra Flemming Nielsen, chef for Fælles Service i Aarhus Kommune.

Læs også:

Tre gode råd: Virksomheder går glip af millioner ved forkert it-sourcing

Sådan benchmarker du it-outsourcing og får mest ud af din investering

Mød tre danske it-afdelinger: Knivskarpt fokus på drift, innovation og projektstyring

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job