PET skal have ny it-chef: Det skal du kunne for at få jobbet

Politiets Efterretningstjeneste søger en ny it-chef. Her kan du se, om du har det, der skal til for at nuppe stillingen.

Artikel top billede

"Friheden, demokratiet og sikkerheden" i det danske samfund får snart en ny tjener, når Politiets Efterretningstjeneste (PET) om kort tid ansætter ny it-chef.

PET har netop offentliggjort et jobopslag for stillingen, som tro mod naturen i tjenestens arbejde er holdt i meget generelle vendinger.

Opslaget nævner for eksempel ikke noget om, hvor mange folk, der arbejder i efterretningstjenestens it-afdeling.

"Det kan vi ikke svare på, fordi vi ikke ønsker at afdække vores kapacitet. Men det er en pænt stor afdeling," lyder det fra Anne Birgitte Barsballe, it- og videnchef i PET.

I opslaget løfter PET dog en smule af sløret for, hvordan man arbejder med sin interne it-arkitektur.

Den nye it-chef skal nemlig også arbejde med "eksekvering af it-projekter" og arkitektur baseret på "rest"-princippet.

Det indikerer, at PET har fokus på at udvikle mere skalerbare og fleksible it-løsninger frem for traditionelle forvaltningssystemer, som vi kender det fra eksempelvis Skat, Tinglysningsretten og Udbetaling Danmark.

"Vi har skiftet vores systemer og platforme ud, efter at vi i forbindelse med en terrorpakke fik en meget stor bevilling fra Folketinget, som vi har eksekveret over de seneste fire år," fortæller Anne Birgitte Barsballe.

Den nye it-chef får desuden ansvaret for at "sikre drift af it-infrastrukturen herunder serverpark, netværk og applikationsplatforme med vægt på it-sikkerhed", som det hedder i opslaget.

Anne Birgitte Barsballe ønsker dog ikke udtale sig konkret om, hvordan PET's it-systemer er skruet sammen og hvilke systemer og platforme man arbejder med.

"Trusselsbilledet forandrer sig ret hurtigt, og derfor skal vi være agile i vores it-understøttelse af forretningen," siger hun.

I efteråret kritiserede Rigsrevisionen den generelle it-sikkerhed i i politiet. Men Anne Birgitte Barsballe afviser, at den kritik har smittet af på jobbeskrivelsen for tjenestens nye it-chef.

"Vi er en efterretningstjeneste, og derfor vi i sagens natur en række regulativer og retningslinier, vi skal leve op til. Derfor er sikkerhed en vigtig komponent i det her job," siger hun.

Så sent som sidste måned begyndte PET sin jagt efter en ny chef for sit særlige "Cyber Center", som har til opgave at arbejde på tværs af PET forskellige afdelinger.

Læs også:

Vild stilling på spil: PET søger ny cyber-sherif - og der skal bruges flere it-folk

Regeringen afsætter en milliard kroner til stor it-overvågningspakke

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S