Apple frigiver dansk udgave af Siri: Derfor kommer den nu

Blot få måneder før frigivelsen af Apple Watch lancerer Apple nu en dansk udgave af stemmestyringsfunktionen. Og det er næppe et tilfælde.

Artikel top billede

Apples digitale assistent Siri kommer nu i en dansk udgave.

Det skriver det amerikanske Apple-medie 9to5mac.

Ifølge det amerikanske medie har Apple netop udsendt en ny beta-version af iOS (iOS 8.3), hvor der er blevet tilføjet otte nye sprog til Siri. Her i blandt dansk.

iOS 8.3 forventes at blive frigivet på et endnu ukendt tidspunkt i løbet af foråret, men allerede til næste måned vil det være muligt at downloade beta-udgaven som en del af Apples nye såkaldte "public beta-program", hvor det bliver muligt for almindelige brugere at downloade test-udgaver af softwaren.

Rygter har svirret længe

Rygterne om en dansk udgave af Siri har svirret længe. Allerede i 2012 søgte Apple en dansk-talende ingeniør i et jobopslag.

Den danske ingeniør skulle ifølge ifølge jobopslaget netop arbejde i det team, der beskæftiger sig med udvikle nye sprog til Siri

Derudover kunne den danske Apple-side iPhoneguide i sidste måned berette, at Apple allerede tilbage i oktober hyrede et unavngivent dansk mediebureau, der blandt andet havde til opgave at indtale de danske stemmer til Siri. 

Ifølge iPhoneguide havde Apple meget høje kvalitetskrav til indtalningen af stemmerne: 

"Ifølge en kilde med kendskab til arbejdet, bestod opgaven i at læse ord, lyde og vokaler op på en helt bestemt måde. Kunden havde høje krav til det indtalte, og nogle gange var indtaleren nødt til at droppe en hel dags arbejde fordi eksempelvis tonelejet var forkert," skrev iPhoneguide tilbage i januar. 

Siri følger med Apple Watch

Lanceringen af den danske udgave af Siri skal formodentligt ses i relation til, at Apple om få måneder lancerer det længeventede smartwatch Apple Watch, hvor stemmestyring via Siri bliver en væsentlig del af brugerfladen.

Om Siri-integrationen i Apple Watch skriver Apple på sin hjemmeside

"At have Siri med dig på alle tidspunkter betyder, at du får adgang til Siri på en hurtigere og en mere bekvem måde. Du behøver blot at løfte din hånd og sige 'Hey, Siri'".

Passagen om Siri i Apple Watch findes dog bemærkelsesværdigt nok kun på den engelske udgave af Apples hjemmeside og er endnu ikke tilføjet den danske. Men det ændrer sig formodentligt med lanceringen af iOS 8.3

Udover dansk vil Siri med iOS 8.3 også blive i stand til at tale og forstå: russisk, hollandsk, portugisisk, svensk, thai, tyrkisk og indisk-engelsk.

Apples administrerende direktør Tim Cook har tidligt oplyst, at Apple Watch vil blive lanceret i USA i løbet af april. Det er endnu uvist, hvornår Apple Watch rammer de danske butikshylder. 

Læs også:
Apples chefdesigner har lige afsløret syv detaljer om Apple Watch

Her er danskeren bag Apples Siri

Her er seks Siri-funktioner du vil elske

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    A&Til

    Innovationskonsulent

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks