Apple søger dansk-talende ingeniør - kommer Siri på dansk?

Måske kan du score et drømmejob hos Apple?

Artikel top billede

Meget tyder på, at du i fremtiden får lov til at tale dansk med din iPhones digitale assistent, Siri.

I hvert fald har Apple slået et job op på Apple.com, hvor den amerikanske virksomhed søger en dansk-talende ingeniør, der som led i en seks måneders praktik skal arbejde med Siri.

Ud over en dansk-talende ingeniør leder Apple også efter ingeniører, der kan tale arabisk, finsk, fransk, koreansk kinesisk, hollandsk, norsk og svensk.

Selv om det ikke fremgår direkte af opslaget, vurderer Apple-sider som eksempelvis 9to5Mac, at det er et tegn på, at Apple arbejder på at viderudvikle Siri, så tjenesten kommer til at understøtte endnu flere sprog.

Noget for dig?

Falder stillingen i din interesse, kan det nævnes, at Apple ud over sprogkravene også forventer, at du som minimum har en naturvidenskabelig bachelor-uddannelse samt kendskab og føling med flerkulturelle og flersproglige problemstillinger.

I jobopslaget fremhæver Apple ligeledes, at du skal være parat til at arbejde i et miljø med højt tempo og aggressive produktionskrav.

Sidst men ikke mindst forventer Apple, at du har erfaring med at kode hjemmesider i Ruby on Rails, erfaring med at udvikle Mac- og Windows-software samt erfaring med at udvikle automatiserede scripts.

Får du jobbet, bliver din arbejdsplads i Cupertino i Californien, hvor Apple har sit hovedkvarter.  

Læs hele opslaget her

Læs også:
 
Her er danskeren bag Apples Siri

Her er seks Siri-funktioner du vil elske   

Afsløring: Her er Apple-butikkernes succesformular

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S