Apple søger dansk-talende ingeniør - kommer Siri på dansk?

Måske kan du score et drømmejob hos Apple?

Artikel top billede

Meget tyder på, at du i fremtiden får lov til at tale dansk med din iPhones digitale assistent, Siri.

I hvert fald har Apple slået et job op på Apple.com, hvor den amerikanske virksomhed søger en dansk-talende ingeniør, der som led i en seks måneders praktik skal arbejde med Siri.

Ud over en dansk-talende ingeniør leder Apple også efter ingeniører, der kan tale arabisk, finsk, fransk, koreansk kinesisk, hollandsk, norsk og svensk.

Selv om det ikke fremgår direkte af opslaget, vurderer Apple-sider som eksempelvis 9to5Mac, at det er et tegn på, at Apple arbejder på at viderudvikle Siri, så tjenesten kommer til at understøtte endnu flere sprog.

Noget for dig?

Falder stillingen i din interesse, kan det nævnes, at Apple ud over sprogkravene også forventer, at du som minimum har en naturvidenskabelig bachelor-uddannelse samt kendskab og føling med flerkulturelle og flersproglige problemstillinger.

I jobopslaget fremhæver Apple ligeledes, at du skal være parat til at arbejde i et miljø med højt tempo og aggressive produktionskrav.

Sidst men ikke mindst forventer Apple, at du har erfaring med at kode hjemmesider i Ruby on Rails, erfaring med at udvikle Mac- og Windows-software samt erfaring med at udvikle automatiserede scripts.

Får du jobbet, bliver din arbejdsplads i Cupertino i Californien, hvor Apple har sit hovedkvarter.  

Læs hele opslaget her

Læs også:
 
Her er danskeren bag Apples Siri

Her er seks Siri-funktioner du vil elske   

Afsløring: Her er Apple-butikkernes succesformular

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest