Apple søger dansk-talende ingeniør - kommer Siri på dansk?

Måske kan du score et drømmejob hos Apple?

Artikel top billede

Meget tyder på, at du i fremtiden får lov til at tale dansk med din iPhones digitale assistent, Siri.

I hvert fald har Apple slået et job op på Apple.com, hvor den amerikanske virksomhed søger en dansk-talende ingeniør, der som led i en seks måneders praktik skal arbejde med Siri.

Ud over en dansk-talende ingeniør leder Apple også efter ingeniører, der kan tale arabisk, finsk, fransk, koreansk kinesisk, hollandsk, norsk og svensk.

Selv om det ikke fremgår direkte af opslaget, vurderer Apple-sider som eksempelvis 9to5Mac, at det er et tegn på, at Apple arbejder på at viderudvikle Siri, så tjenesten kommer til at understøtte endnu flere sprog.

Noget for dig?

Falder stillingen i din interesse, kan det nævnes, at Apple ud over sprogkravene også forventer, at du som minimum har en naturvidenskabelig bachelor-uddannelse samt kendskab og føling med flerkulturelle og flersproglige problemstillinger.

I jobopslaget fremhæver Apple ligeledes, at du skal være parat til at arbejde i et miljø med højt tempo og aggressive produktionskrav.

Sidst men ikke mindst forventer Apple, at du har erfaring med at kode hjemmesider i Ruby on Rails, erfaring med at udvikle Mac- og Windows-software samt erfaring med at udvikle automatiserede scripts.

Får du jobbet, bliver din arbejdsplads i Cupertino i Californien, hvor Apple har sit hovedkvarter.  

Læs hele opslaget her. 

Læs også:
 
Her er danskeren bag Apples Siri

Her er seks Siri-funktioner du vil elske   

Afsløring: Her er Apple-butikkernes succesformular

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job