Telia, Telenor og 3 ånder lettet op efter simkort-spionage: Danske telebrugere ikke ramt

Millioner af mobilkunder i Danmark og resten af Norden er med stor sandsynlighed gået fri fra at blive overvåget i massevis af britiske spioner, mener de store teleoperatører.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

De skandinaviske telekæmper TeliaSonera og Telenor med flere millioner danske mobilkunder under vingerne ånder lettet op.

Lettelsen skyldes, at deres simkort-producent Gemalto efter en fem dage lang undersøgelsesperiode har frikendt sig selv for at have fået stjålet simkort-krypteringsnøgler af britiske og amerikanske efterretningstjenester.

Det kan du læse mere om her: Selskab bag millioner af danske simkort afslører: Britiske spioner har været på besøg.

Informationerne om de stjålne simkort-krypteringsnøgler stammer fra lækkede dokumenter, som NSA-whistlebloweren Edvard Snowden har givet videre til internet-mediet The Intercept.

Det kan du læse mere om her: Simkort-skandale griber om sig: Millioner af danske mobiler kan være aflyttet.

Af disse dokumenter fremgår det, at den britiske efterretningstjeneste GCHQ har haft adgang til 'hele netværket'.

Den påstand tilbageviser Gemalto med påstanden om, at det drejer sig om 'kontor-netværket' og altså ikke det netværk, hvor simkort-data ligger og bliver udvekslet med kunder som store teleselskaber.

"Gemalto har begået en meget grundig redegørelse, og den viser, at risikoen for kompromittering af vores kunder er meget, meget lav," siger Telenors pressechef, Tom Lehn-Christiansen.

Telia: Ingen grund til bekymring
Samtidig med Gemaltos undersøgelse har Telenor kørt sine egne test på simkort-kort, der er indkøbt i perioden 2010 og 2011, hvor indbruddene angiveligt skulle være fundet sted.

Her viser det sig, at Telenor blot har købt 13 (tretten) simkort fra Gemalto i den periode, hvor disse kort desuden udelukkende er blevet brugt til test.

"Mit indtryk er desuden, at der generelt er en meget høj grad af sikkerhed hos Gemalto, og det er da en lettelse at se, at selskabets lægger sin redegørelse frit frem," lyder det fra Tom Lehn-Christiansen

Også hos TeliaSonera er der om end ikke jubel, så lettelse over konklusionerne fra Gemalto på dagens pressemøde i Paris.

"Efter at vi har været i kontakt med Gemalto og foretaget vores egne, interne undersøgelser, ser vi ikke nogen grund til at være bekymrede over sikkerheden," siger Iréne Krohn, pressechef hos TeliaSonera.

Hun lægger vægt på, at Gemalto hævder, at det 'kun' er kontornetværket, som GCHQ og NSA har haft adgang til.

"Kryptering af simkort foregår jo uden for kontornetværket, så det glæder os, at Gemalto nu er ude med de oplysninger," lyder budskabet fra TeliaSonera.

Fortsat tillid til Gemalto

Hos teleselskabet 3 er der glæde over dagens udmeldinger.

"Vi er rigtig glade for Gemaltos budskaber, især fordi vores kunders sikkerhed ikke har været i fare, da vi jo kører på 3G- og 4G-netværket," siger 3's danske pressechef, Hanne Damgaard, til Computerworld.

Mellem linjerne referer hun til, at Gemalto frifinder kompromittering på 3G- og 4G-simkort-krypteringen, mens 2G-simkort i visse tilfælde i visse lande kan være overvågede.

"Hos 3 har vi fortsat tillid til Gemalto som verdens største leverandør af simkort," runder Hanne Damgaard af.

Læs også:

Selskab bag millioner af danske simkort afslører: Britiske spioner har været på besøg

Krypteringsnøgler til milliarder af simkort er blevet stjålet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS