"Jeg mødte engang Bill Gates - hans håndtryk var faktisk skuffende"

"På det tidspunkt var Bill Gates den it-person, jeg helst ville møde, men set i retrospekt ville jeg meget hellere have mødt Steve Jobs."

Artikel top billede

Jeg mener, at det var i 2002. Jeg arbejdede i Mærsk Data på det tidspunkt, og der var et arrangement, hvor Microsoft inviterede sine tætte samarbejdspartnere.

På det tidspunkt arbejdede jeg som arkitekt hos A.P. Møller - Mærsk og Mærsk Air, og så blev vi inviteret til dette her specielle Microsoft-arrangement ude i Bella Centret.

Jeg sad på første eller anden række, og jeg husker, at Bill Gates kom flyvende ind med helikopter.

En af vores gode samarbejdspartnere hos Microsoft stod med en halv cola i hånden og var sådan helt ‘wauw!' over, at Bill Gates tog en tår af hans cola.

Men da Bill Gates havde snakket i et stykke tid, begyndte jeg egentlig at tænke, at han ikke var karismatisk. Jeg har stor respekt for det, han har bygget op, men der var ikke meget karisma i ham. Det var ikke sådan, at jeg tænkte, at her er en mand, jeg bare vil arbejde for.

Da arrangementet så var ved at slutte, var vi selvfølgelig nede og sige farvel de fleste af os, og jeg var henne og sige tak for snakken og sådan nogle ting. Men det var ikke engang sådan et fast håndtryk, hvor man tænker, at det er en mand, der virkelig har styr på verden.

På det tidspunkt var Bill Gates den it-person, jeg helst ville møde, men set i retrospekt ville jeg meget hellere have mødt Steve Jobs. Jeg er helt sikker på, at han havde meget mere karisma og udstråling.

Jeg er så også sikker på, at jeg ikke havde lyst til at arbejde sammen med Steve Jobs, men det er en helt anden historie.

Per Friis
Grundlægger og direktør i Mobility Dream Team.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S