"Jeg mødte engang Bill Gates - hans håndtryk var faktisk skuffende"

"På det tidspunkt var Bill Gates den it-person, jeg helst ville møde, men set i retrospekt ville jeg meget hellere have mødt Steve Jobs."

Artikel top billede

Jeg mener, at det var i 2002. Jeg arbejdede i Mærsk Data på det tidspunkt, og der var et arrangement, hvor Microsoft inviterede sine tætte samarbejdspartnere.

På det tidspunkt arbejdede jeg som arkitekt hos A.P. Møller - Mærsk og Mærsk Air, og så blev vi inviteret til dette her specielle Microsoft-arrangement ude i Bella Centret.

Jeg sad på første eller anden række, og jeg husker, at Bill Gates kom flyvende ind med helikopter.

En af vores gode samarbejdspartnere hos Microsoft stod med en halv cola i hånden og var sådan helt ‘wauw!' over, at Bill Gates tog en tår af hans cola.

Men da Bill Gates havde snakket i et stykke tid, begyndte jeg egentlig at tænke, at han ikke var karismatisk. Jeg har stor respekt for det, han har bygget op, men der var ikke meget karisma i ham. Det var ikke sådan, at jeg tænkte, at her er en mand, jeg bare vil arbejde for.

Da arrangementet så var ved at slutte, var vi selvfølgelig nede og sige farvel de fleste af os, og jeg var henne og sige tak for snakken og sådan nogle ting. Men det var ikke engang sådan et fast håndtryk, hvor man tænker, at det er en mand, der virkelig har styr på verden.

På det tidspunkt var Bill Gates den it-person, jeg helst ville møde, men set i retrospekt ville jeg meget hellere have mødt Steve Jobs. Jeg er helt sikker på, at han havde meget mere karisma og udstråling.

Jeg er så også sikker på, at jeg ikke havde lyst til at arbejde sammen med Steve Jobs, men det er en helt anden historie.

Per Friis
Grundlægger og direktør i Mobility Dream Team.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet