Næsten ikke til at fatte: Nu kan du få et microSD-kort med 200 GB

Kapaciteten på de bittesmå microSD-kort fortsætter den vilde himmelflugt. Nu kan man få et microSD-kort med 200 GB.

Artikel top billede

For få år siden havde det været nærmest utænkeligt, men nu er det faktisk en realitet: Man kan få et microSD-kort med hele 200 GB storage.

Det er kortproducenten SanDisk, der på Mobile World Congress i Barcelona, har præsenteret det nye kort, og selskabet forklarer, at man man blandt andet kan have 20 timers fuld HD-video på et 200 GB SanDisk Ultra microSDXC UHS-I-kort.

Mest opsigtsvækkende er det måske, at det kun er et enkelt år siden, at 128 GB-kortet kom på markedet. Det illustrerer meget godt, hvor voldsom en udvikling, der finder sted på storage-markedet.

Med kort af denne kaliber bliver en smartphones interne hukommelse knap så vigtig, som det tidligere har været tilfældet.

Og det er ikke fordi, vi har brug for mindre plads på telefonerne, for med al den HD-video og de højtopløselige digitalbilleder, der skydes med telefonerne, er behovet større end nogensinde.

Priserne falder

Hver gang storage-standarden får endnu et nøk i vejret, falder priserne på de lidt ældre kort som en sidegevinst. 

Lige nu kan man eksempelvis købe et SanDisk microSDXC Ultra UHS-I med 64 GB til 273 kroner i Danmark. Og det er inklusiv fragt.

Ifølge SanDisk er der ikke noget, der tyder på, at vi er ved at have nået grænsen for, hvor meget plads, der kan være på et microSD-kort.

"Vi fortsætter med at rykke teknologiens grænser for at kunne levere nye løsninger, der slår rekorderne og transformerer måden, som kunderne bruger de mobile enheder på," udtaler Dinesh Bahal, vice president for product marketing, i en pressemeddelelse fra SanDisk.

Datahastigheden på den nye microSD-kort er på op til 90MB/s, hvilket svarer til, at man kan flytte 1.200 billeder i minuttet.

Kortet, der ventes i handlen i andet kvartal i år, koster 400 dollars og kommer med 10 års garanti.

Læs også:

Test: Ekstern harddisk giver fed mulighed for de kamera-glade

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos