Apple shanghaier lithium-ion top-eksperter fra bil-firma: Skal de mon bygge en iCar?

Apple shanghaier udviklings-topfolk fra producent af bil-batterier, som til gengæld lægger sag an. Alt tyder på, at Apple opmønstrer mod udvikling af en kommende iCar.

Artikel top billede

Den amerikanske producent af bil-batterier A 123 Systems er rasende på Apple, som selskabet beskylder for at nuppet fem af dets top-udviklings-folk, som skal i gang med at etablere en særlig batteri-udviklings-afdeling i Apple.

De fem ansatte har arbejdet med udvikling af teknologier til lithium-ion-batterier.

Ansættelserne har fået A 123 Systems til at sagsøge Apple, som beskyldes for siden juni sidste år at have ført en 'aggressivt kampagne' rettet mod A123 Systems ansatte med tilbud om guld og grønne skove, hvis blot de ville skifte til Apple.

Hertil kommer, at A123 Systems mener, at Apple også 'på anden vis' har været på rov i selskabets forretning i Apples bestræbelser på at etablere en konkurrerende batteri-division i stor-format.

Selv oplyser Apple, at selskabet er i gang med at 'udforske mulighederne for en løsning på sagen,' hvilket tolkes i den retning, at Apple vil søge at indgå forlig med A123 Systems i sagen.

A123 Systems har forlangt et større beløbi erstatning, ligesom selskabet vil have garanti for, at Apple stopper den agressive hvervnings-kampagne blandt selskabets ansatte, ligesom selskabet forlanger, at Apple ikke anvender viden, som tilhører A123 Systems - såkaldt propreitær information.

Apple-bil på vej?
Under alle omstændigheder tilfører sagsanlægget og ansættelsen af de fem batteri-eksperter yderligere næring til rygterne om, at Apple arbejder på en Apple-bil - eller en 'iCar,' som nogen kalder den.

Blandt andet har der været rygter om, at Apple ligeledes har rekrutteret medarbejdere fra elbils-producenten Tesla, ligesom Financial Times har skrevet, at Apple har hyret den tidligere chef for Mercedes Benz' udviklingsafdeling i USA, Johann Jungwirth, til projektet.

Den pågældende Apple-bil bliver angiveligt en slags mini-van og går internt i Apple under arbejdstitlen 'Project Titan,' som angiveligt kan komme til at beskæftige op til 1.000 ansatte alene i udviklings-fasen.

Du kan læse om rygte-strømmen her: Her er de gode argumenter: Derfor kan Apple være på vej med en bil.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S