Apple shanghaier lithium-ion top-eksperter fra bil-firma: Skal de mon bygge en iCar?

Apple shanghaier udviklings-topfolk fra producent af bil-batterier, som til gengæld lægger sag an. Alt tyder på, at Apple opmønstrer mod udvikling af en kommende iCar.

Artikel top billede

Den amerikanske producent af bil-batterier A 123 Systems er rasende på Apple, som selskabet beskylder for at nuppet fem af dets top-udviklings-folk, som skal i gang med at etablere en særlig batteri-udviklings-afdeling i Apple.

De fem ansatte har arbejdet med udvikling af teknologier til lithium-ion-batterier.

Ansættelserne har fået A 123 Systems til at sagsøge Apple, som beskyldes for siden juni sidste år at have ført en 'aggressivt kampagne' rettet mod A123 Systems ansatte med tilbud om guld og grønne skove, hvis blot de ville skifte til Apple.

Hertil kommer, at A123 Systems mener, at Apple også 'på anden vis' har været på rov i selskabets forretning i Apples bestræbelser på at etablere en konkurrerende batteri-division i stor-format.

Selv oplyser Apple, at selskabet er i gang med at 'udforske mulighederne for en løsning på sagen,' hvilket tolkes i den retning, at Apple vil søge at indgå forlig med A123 Systems i sagen.

A123 Systems har forlangt et større beløbi erstatning, ligesom selskabet vil have garanti for, at Apple stopper den agressive hvervnings-kampagne blandt selskabets ansatte, ligesom selskabet forlanger, at Apple ikke anvender viden, som tilhører A123 Systems - såkaldt propreitær information.

Apple-bil på vej?
Under alle omstændigheder tilfører sagsanlægget og ansættelsen af de fem batteri-eksperter yderligere næring til rygterne om, at Apple arbejder på en Apple-bil - eller en 'iCar,' som nogen kalder den.

Blandt andet har der været rygter om, at Apple ligeledes har rekrutteret medarbejdere fra elbils-producenten Tesla, ligesom Financial Times har skrevet, at Apple har hyret den tidligere chef for Mercedes Benz' udviklingsafdeling i USA, Johann Jungwirth, til projektet.

Den pågældende Apple-bil bliver angiveligt en slags mini-van og går internt i Apple under arbejdstitlen 'Project Titan,' som angiveligt kan komme til at beskæftige op til 1.000 ansatte alene i udviklings-fasen.

Du kan læse om rygte-strømmen her: Her er de gode argumenter: Derfor kan Apple være på vej med en bil.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics