Slut med reduceret moms for e-bøger: For e-bøger er ikke bøger, men it-service, fastslår EU

Selv om man kan slippe med mindre moms-takster for bøger, skal man fremover betale fuld moms af e-bøger i Europa. For e-bøger ikke slet ikke bøger, lyder det fra EU.

Artikel top billede

Det er slut med at sælge e-bøger til reduceret moms i Europa.

Sådan lyder det fra EU, der nu forbyder forhandlere i Europa at sælge e-bøger ud fra den betragtning, at det er bøger, som mange steder i Europa sælges moms-frit.

E-bøger, der downloades, er nemlig ikke bøger, lyder det fra EU-domstolen, men derimod it-service. Og dermed skal der betales moms af tjenesten.

Danmark og Bulgarien

Dommen fra EU-domstolen kommer ikke til at berøre Danmark, da Danmark og Bulgarien hidtil har været de eneste lande i Europa, der har opkrævet lavere eller ingen moms på bøger end på andre produkter.

Mange EU-lande opereret med meget forskellige moms-takster på forskellige produkter. Du kan se en liste over taksterne her.

Frankrig har hidtil eksempelvis opereret med moms på 5,5 procent på e-bøger, mens Luxembourg har opereret med moms på tre procent - begge takster modsvarer moms-taksten på fysiske bøger.

Men det gælder kun, hvis e-bogen leveres på et fysisk medie som en cd eller en USB-stick, fastslår EU nu.

Downloades den via internettet, er det ikke en bog, men en service.

Den almindelige momstakst er i Frankrig ellers 20 procent og i Luxembourg 17 procent.

Læs også:

Danske biblioteker fordobler antallet af e-bøger med et fingerknips.

It-giganten Amazon: Vi har lige ansat 6.000 nye folk i EU - og det er ikke nok.

Moms-regning på vej til it-virksomheder - lover det ikke rammer kunderne

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job