Nyt kort afslører bredbåndshastighederne i hele landet - tjek din adresse her

Med et spritnyt kort fra staten kan du sammenligne din nuværende og mulige bredbåndshastighed på din adresse. 83 procent kan få en 100 Mbit/s-forbindelse.

Artikel top billede

Foto: Philippe Ramakers,

Tjekditnet.dk er et nyåbnet initiativ fra Erhvervs- og Vækstministeriet, hvor du helt ned på adresseniveau kan se og sammenligne din nuværende og de mulige bredbåndshastigheder for din bopæl.

Domænet tjekditnet.dk blev købt i sommer, og ministeriet åbner nu for søgeværktøjet over de bredbåndshastigheder, der er tilgængelige i dit nabolag - og ikke mindst, hvilken leverandør, som kan give dig det hurtigste internet.

"Tjekditnet.dk giver forbrugere og virksomheder overblik over, hvilken bredbåndshastighed, de har adgang til på deres specifikke adresse. Det gør det nemt for forbrugere og virksomheder at vælge den leverandør, der kan tilbyde den bedste bredbåndsdækning lige netop hos dem."

Sådan opsummerer erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S) hjemmesiden tjekditnet.dk i en pressemeddelelse.

"Samtidig giver de nye værktøjer på tjekditnet.dk forbrugere, virksomheder og kommuner et bedre grundlag for at spille en aktiv rolle i forhold til at efterspørge bedre bredbåndsdækning i deres lokalområde."

"Det kan for eksempel være i situationer, hvor flere husstande ønsker at samle deres efterspørgsel," fortsætter han.

Samtaler kommer til sommer

Opgørelsen viser blandt andet, at 83 procent af alle boliger og virksomheder har adgang til 100 Mbit/s-download.

Netop 100 Mbit/s-downloads inden 2020 har været skiftende regeringers målsætning.

Kortlægningen viser desuden, at 64 procent af danske boliger og virksomheder har mulighed for en upload-hastighed på 30 Mbit/s.

Erhvervs- og Vækstministeriet oplyser på sin hjemmeside, at sammenligningsservicen bliver udvidet til sommer med en kortlægning af dækningen for mobilt bredbånd og mobilsamtale.

Ministeriet hævder samtidig, at det er første gang - også i international sammenhæng - at det offentlige lancerer en så detaljeret kortlægning af den digitale infrastruktur, som privatkunder og virksomheder kan granske i dybden.

Du kan finde bredbåndssammenligningsservicen fra Erhvervs- og Vækstministeriet her.

Læs også:

Voldsomme prisdyk: Så meget billigere får du nu mobil og bredbånd

Så mange danskere får betalt deres bredbånd, telefoni og hardware af firmaet - er du en af dem?

Slut med dårligt mobil-signal: 700 Mhz-båndet åbnes for mobiltelefoni

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S