Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

Regeringen på vej udspil, der skal sikre bedre mobildækning og bedre bredbånd til danskerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Forlanger bedre bredbånd nu: Truer ministeren med samråd

Debat: Betyder upstream-hastigheder noget for dig?

Debatten om manglende målsætning inden for det såkaldte upstream-hastigheder på bredbånd har raset i efterhånden nogle år.

Men nu er erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF) så tæt en politiker næsten kan komme på at love, at det kommer i en kommende bredbåndsplan.

"Uploadhastigheder er af stigende betydning for borgere og virksomheder i forhold til at dele og skabe indhold på internettet," udtaler hun i en skriftlig kommentar til Computerworld efter Dansk Folkepartis Dennis Flydtkjær var ved at miste tålmodigheden.

Læs mere om det her.

Men nu lader det altså til at der sker noget meget snart.

"Vi vil derfor i løbet af de kommende måneder komme med et udspil, der skal medvirke til at sikre bedre mobildækning og bredbåndsforbindelser i hele Danmark."

"I den forbindelse vil vi se positivt på mulighederne for at lave en uploadmålsætning," udtaler Annette Vilhelmsen til Computerworld.

100 Mbit/s download til alle i 2020

Desuden arbejder regeringen i dag efter en bredbåndsmålsætning om, at alle husstande og virksomheder skal have adgang til mindst 100 Mbit/s download i 2020, oplyser erhvervsministeren.

Tilbage står nemlig, at internettet er blevet vigtigere og vigtigere og det ifølge ministeren selvklart er "vigtigt at alle borgere og virksomheder har adgang til tidssvarende bredbåndsforbindelser".

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job