Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

Regeringen på vej udspil, der skal sikre bedre mobildækning og bedre bredbånd til danskerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Forlanger bedre bredbånd nu: Truer ministeren med samråd

Debat: Betyder upstream-hastigheder noget for dig?

Debatten om manglende målsætning inden for det såkaldte upstream-hastigheder på bredbånd har raset i efterhånden nogle år.

Men nu er erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF) så tæt en politiker næsten kan komme på at love, at det kommer i en kommende bredbåndsplan.

"Uploadhastigheder er af stigende betydning for borgere og virksomheder i forhold til at dele og skabe indhold på internettet," udtaler hun i en skriftlig kommentar til Computerworld efter Dansk Folkepartis Dennis Flydtkjær var ved at miste tålmodigheden.

Læs mere om det her.

Men nu lader det altså til at der sker noget meget snart.

"Vi vil derfor i løbet af de kommende måneder komme med et udspil, der skal medvirke til at sikre bedre mobildækning og bredbåndsforbindelser i hele Danmark."

"I den forbindelse vil vi se positivt på mulighederne for at lave en uploadmålsætning," udtaler Annette Vilhelmsen til Computerworld.

100 Mbit/s download til alle i 2020

Desuden arbejder regeringen i dag efter en bredbåndsmålsætning om, at alle husstande og virksomheder skal have adgang til mindst 100 Mbit/s download i 2020, oplyser erhvervsministeren.

Tilbage står nemlig, at internettet er blevet vigtigere og vigtigere og det ifølge ministeren selvklart er "vigtigt at alle borgere og virksomheder har adgang til tidssvarende bredbåndsforbindelser".

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S