Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

Regeringen på vej udspil, der skal sikre bedre mobildækning og bedre bredbånd til danskerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Forlanger bedre bredbånd nu: Truer ministeren med samråd

Debat: Betyder upstream-hastigheder noget for dig?

Debatten om manglende målsætning inden for det såkaldte upstream-hastigheder på bredbånd har raset i efterhånden nogle år.

Men nu er erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF) så tæt en politiker næsten kan komme på at love, at det kommer i en kommende bredbåndsplan.

"Uploadhastigheder er af stigende betydning for borgere og virksomheder i forhold til at dele og skabe indhold på internettet," udtaler hun i en skriftlig kommentar til Computerworld efter Dansk Folkepartis Dennis Flydtkjær var ved at miste tålmodigheden.

Læs mere om det her.

Men nu lader det altså til at der sker noget meget snart.

"Vi vil derfor i løbet af de kommende måneder komme med et udspil, der skal medvirke til at sikre bedre mobildækning og bredbåndsforbindelser i hele Danmark."

"I den forbindelse vil vi se positivt på mulighederne for at lave en uploadmålsætning," udtaler Annette Vilhelmsen til Computerworld.

100 Mbit/s download til alle i 2020

Desuden arbejder regeringen i dag efter en bredbåndsmålsætning om, at alle husstande og virksomheder skal have adgang til mindst 100 Mbit/s download i 2020, oplyser erhvervsministeren.

Tilbage står nemlig, at internettet er blevet vigtigere og vigtigere og det ifølge ministeren selvklart er "vigtigt at alle borgere og virksomheder har adgang til tidssvarende bredbåndsforbindelser".

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S