Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

Regeringen på vej udspil, der skal sikre bedre mobildækning og bedre bredbånd til danskerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Forlanger bedre bredbånd nu: Truer ministeren med samråd

Debat: Betyder upstream-hastigheder noget for dig?

Debatten om manglende målsætning inden for det såkaldte upstream-hastigheder på bredbånd har raset i efterhånden nogle år.

Men nu er erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF) så tæt en politiker næsten kan komme på at love, at det kommer i en kommende bredbåndsplan.

"Uploadhastigheder er af stigende betydning for borgere og virksomheder i forhold til at dele og skabe indhold på internettet," udtaler hun i en skriftlig kommentar til Computerworld efter Dansk Folkepartis Dennis Flydtkjær var ved at miste tålmodigheden.

Læs mere om det her.

Men nu lader det altså til at der sker noget meget snart.

"Vi vil derfor i løbet af de kommende måneder komme med et udspil, der skal medvirke til at sikre bedre mobildækning og bredbåndsforbindelser i hele Danmark."

"I den forbindelse vil vi se positivt på mulighederne for at lave en uploadmålsætning," udtaler Annette Vilhelmsen til Computerworld.

100 Mbit/s download til alle i 2020

Desuden arbejder regeringen i dag efter en bredbåndsmålsætning om, at alle husstande og virksomheder skal have adgang til mindst 100 Mbit/s download i 2020, oplyser erhvervsministeren.

Tilbage står nemlig, at internettet er blevet vigtigere og vigtigere og det ifølge ministeren selvklart er "vigtigt at alle borgere og virksomheder har adgang til tidssvarende bredbåndsforbindelser".

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS