Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

Regeringen på vej udspil, der skal sikre bedre mobildækning og bedre bredbånd til danskerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Forlanger bedre bredbånd nu: Truer ministeren med samråd

Debat: Betyder upstream-hastigheder noget for dig?

Debatten om manglende målsætning inden for det såkaldte upstream-hastigheder på bredbånd har raset i efterhånden nogle år.

Men nu er erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF) så tæt en politiker næsten kan komme på at love, at det kommer i en kommende bredbåndsplan.

"Uploadhastigheder er af stigende betydning for borgere og virksomheder i forhold til at dele og skabe indhold på internettet," udtaler hun i en skriftlig kommentar til Computerworld efter Dansk Folkepartis Dennis Flydtkjær var ved at miste tålmodigheden.

Læs mere om det her.

Men nu lader det altså til at der sker noget meget snart.

"Vi vil derfor i løbet af de kommende måneder komme med et udspil, der skal medvirke til at sikre bedre mobildækning og bredbåndsforbindelser i hele Danmark."

"I den forbindelse vil vi se positivt på mulighederne for at lave en uploadmålsætning," udtaler Annette Vilhelmsen til Computerworld.

100 Mbit/s download til alle i 2020

Desuden arbejder regeringen i dag efter en bredbåndsmålsætning om, at alle husstande og virksomheder skal have adgang til mindst 100 Mbit/s download i 2020, oplyser erhvervsministeren.

Tilbage står nemlig, at internettet er blevet vigtigere og vigtigere og det ifølge ministeren selvklart er "vigtigt at alle borgere og virksomheder har adgang til tidssvarende bredbåndsforbindelser".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS