Hey it-chef - dit fjernskrivebord er altså overhovedet ikke mobilt

Leder: At levere bærbare og fjernskriveborde og kalde det mobility er som at smide at læs brædder i haven - og så gå ind i stuen og fortælle sin ægtefælle, at man har bygget et træhus til ungerne.

Artikel top billede

Leder: Du har udleveret telefoner, købt bærbare computere, investeret i VPN-forbindelser og sat fjernskrivebordet op. Du er - med andre ord - helt med på mobility-bølgen.

Du har sikret medarbejderne adgang og gjort virksomheden både mobil og agil.

Du har altså givet adgang til, at alle de systemer, som normalt befolker medarbejdernes skriveborde, nu kan vises ude i marken, ved hjemmearbejdspladsen eller hos kunderne.

Men er det mobility anno 2015? Ikke rigtigt.

At levere bærbare og fjernskriveborde og kalde det mobility er som at smide at læs brædder i haven - og så gå ind i stuen og fortælle sin ægtefælle, at man har bygget et træhus til ungerne: Et halvfærdigt job.

Det betyder mobility reelt

På et Computerworld CIO-arrangement forleden viste Legos succesfulde CIO, Henrik Amsinck, virksomhedens lange række af dedikerede business-apps frem.

Og mens få af os har ressourcerne og skarpheden til og behovet for at levere noget tilsvarende, så var pointen fuldstændig klar: Mobility eller mobile first handler ikke så meget om devices, som det handler om at tænke sine processer forfra.

Den udfordring griber både ind i arkitektur, forretningsplaner og den måde, vi arbejder på.

Det er dig som it-chef, der skal levere det ledelsesmæssige og teknologiske tankegods, som sikrer, at it-afdelingen ikke bare halser bagefter med USB-dongles og fjernskriveborde, men at afdelingen i stedet tager aktivt del i at forandre virksomhedens processer - og dermed i sidste ende den måde, som virksomheden arbejder på.

Uden det lederskab ender drømmen om en mere effektiv, en mere agil og en fuldt digitaliseret organisation i stedet i en trist jagt på uautoriserede Dropbox-installationer og et it-image, der er unødigt restriktivt.

Så krøl den mobile strategi sammen, og læg den hen på hylden ved siden af disketterne. Og få så mobility integreret som en naturlig del af din virksomheds strategi - på vej mod en fuld digitalisering.

Læs også:

Kæmpe CIO-undersøgelse afslører it-bossernes 2015-planer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S