Nu skal der turbo på nettet: Google åbner for fremtidens HTTP i Chrome

Google er klar til at starte eksperimenterne med den nye HTTP/2-protokol i Chrome-browseren. Performance-forbedringer i vente.

Artikel top billede

"Support for final HTTP/2 draft is now in Canary! Take it for a spin."

Sådan skriver Google nu til udviklerne om Canary-udgaven af Chrome-browseren, en udgave for dem med særlig hang til eksperimenter - og en vis portion tålmodig i forhold til bugs.

HTTP/2-beskeden er opsigtsvækkende, fordi det er den næste store version af HTTP-protokollen.

Det særlige ved HTTP/2 er de performance-forbedringer, denne version ventes at kunne bringe til internettet. Det gælder både latency-forbedringer og forbedringer i udnyttelsen af server-ressourcerne.

Performance er netop noget af det, Google traditionelt har fokuseret mest på med Crhome-browseren, og derfor er det også oplagt, at Canary-udgaven nu begynder eksperimenterne med HTTP/2.

Det er muligt at hente Canary her.

Selvom den kan køre på din maskine ved siden af den rigtige Chrome-browser, skal du dog være klar over, at det ikke er en færdigudviklet browser, du får med Canary, men derimod en smagsprøve på, hvad vi på sigt kan vente os.

"Canary er bygget til udviklere og folk, der er tidligt ude, og browseren kan have tendens til nedbrud," skriver Google direkte.

"Canary ændres og får nye funktioner næsten hver dag," står der videre.

Både Internet Explorer og Firefox understøtter i dag også HTTP/2 i de nyeste udgaver.

Internet Engineering Steering Group (IESG) godkendte i februar HTTP/2 som en ‘Proposed Standard', men hvornår det endelige arbejde med standardiseringen af den nye HTTP/2 er fuldført, vides endnu ikke.

Læs også:

Video afslører interessant funktion i Microsofts nye
Spartan-browser

Microsofts nye Spartan-browser: Derfor er motoren så speciel

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S