"Jeg har søgt job i et stykke tid og det kan være ret frustrerende"

Jeg stoppede som nordisk chef for platforms-området i CSC i januar 2013 og tog derefter en relativ lang pause. I bagklogskabens lys skulle jeg måske bare have kastet mig ud i noget med det samme. For jeg har søgt og søgt og søgt.

Artikel top billede

Jeg har søgt job i et stykke tid, og det kan være ret frustrerende.

Jeg stoppede som nordisk chef for platforms-området i CSC i januar 2013 og tog derefter en relativ lang pause, fordi jeg tænkte, at man ikke får mange chancer her i livet for at læne sig tilbage og tænke lidt over tingene.

I bagklogskabens lys skulle jeg måske bare have kastet mig ud i noget med det samme.

I efteråret 2013 blev jeg headhuntet af ProMinds til et projekt, som vi fik færdiggjort fire måneder før tid. Det sluttede i april sidste år.

Siden har jeg søgt og søgt og søgt. Jeg har søgt næsten 100 stillinger og har været til ni samtaler, og jeg er dybt frustreret over for, at jeg ikke har været til flere.

På det her niveau er CV-delen vigtig, og det er mit indtryk, at opfattelsen af et godt CV er utrolig individuel, så det nærmest er som om, at det ikke er nok, at man har læst på lektien om firmaet - man skal også have viden om, hvem der læser ens cover-letter og CV.

Det har været ret frustrerende ikke at komme i betragtning, når mit cover-letter ikke rammer helt plet til den pågældende modtager, fremfor at vedkommende ser på, hvad jeg har med i rygsækken.

De gange, hvor jeg har været så heldig at komme til samtale, er det gået godt.

Samtalerne har været gennemført fint og professionelt og ordentligt, men de er alle endt med, at jeg er dumpet på en opfattelse af manglende projekterfaring.

Dette til trods for at jeg har dyb erfaring med organisations-ledelse og med at manage projekter både på tværs af og inde i egen organisation.

Jeg søger ikke deciderede projektleder-stillinger, men stillinger som driftschef, platform-lead, service delivery manager og lignende.

Min erfaring ligger der, hvor opgaven er ledelsesmæssig, strategisk i tanke og taktisk i handling, og hvor man skal kommunikere med ledelse og medarbejdere på begge sider og forbinde til hele strukturen på både kunde- og leverandørsiden for at få det hele bundlet sammen, så man sikrer, at man er på rette spor, og at opgaven bliver løst.

Alle kører projekter i dag, og jeg synes, at jeg ved, hvad jeg taler om. For hvis du ser bort fra selve driftsopgaverne, så kan du ikke køre en stor it-forretning i dag, hvis opgaverne ikke er baseret på en businesscase og deraf følgende projekter.

Jeg er ikke særligt scenevant i søgen-job-verdenen og kan måske fanges på lidt mangel på fingerspitz-gefühl, når jeg for eksempel siger, at jeg er ligeglad med, hvilket firma, jeg arbejder for, men at jeg vil arbejde med fynd og klem for det firma, der vil ansætte mig.

Jeg oplever, at jeg har svært ved at brænde igennem til samtalerne ved ikke at matche interviewernes forventninger til svar på spørgsmål.

Jeg er ikke en sur mand, og jeg oplever, at de personer, som jeg har kontakt med, gør en god indsats for mig, og jeg har ikke givet op endnu, selv om det er noget op ad bakke.

Kassen er ved at være tom, så hvis der ikke snart sker noget positivt, er jeg sikker på, at min søde hustru sender mig ud for at køre bus eller taxa.

Jeg er 59 år ung og frisk, og jeg skal nok få job - også selv om der er noget læretid i jobsøgnings-processen undervejs.

Michael Bjørn Nielsen,
Michael Bjørn Nielsen Consulting ApS

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S