Efter Snowden-afsløringer: NSA har fået svært ved at rekruttere it-folk - for alle opruster på sikkerhedssiden

NSA har fået en udfordring med at hyre studerende efter Snowden-sagen. Spiontjenesten kæmper med dårligt ry og private it-selskaber, der ønsker at stramme sikkerhedsskruen efter Snowden-afsløringerne.

Artikel top billede

Efter whistlebloweren Edward Snowden afslørede omfanget af aflytninger hos sin tidligere arbejdsgiver, efterretningstjenesten NSA, er det blevet sværere for tjenesten at rekruttere folk.

Alene i år skal NSA hyre omkring 1.600 folk, hvoraf mange af disse skal være højtspecialiserede matematikere, computernørder og sikkerhedsfolk.

Paradoksalt nok har Snowden-afsløringerne gjort amerikanske it-virksomheder så opmærksomme på sikkerhedsproblemer, at de strammer sikkerhedsgrebet over hele linjen som et udslag af mistro mod statsovervågningen.

Derfor ønsker disse - i mange tilfælde velbjærgede - virksomheder at ansætte de selvsamme mennesker, som NSA er på jagt efter.

Det skriver mediehuset NPR.

Kæmper med dårligt ry

NSA har i dag omkring 35.000 medarbejdere på lønningslisten - knap fire gange så mange folk som Facebook.

Og der skal hele tiden suppleres med nye ansatte, hvis efterretningstjenesten skal bevare sin førerposition som superspionen over dem alle.

Indtil videre går det forholdsvis okay med at hyre nybagte dimittender, men efter Snowden-afsløringerne er amerikanske studerende knap så villige for at arbejde for NSA.

"Før Snowdens læks kiggede vi på NSA som en spionvirksomhed, og NSA gjorde, hvad vi forventede, NSAville gøre. Men vi lærte, at NSA indsamlede disse utrolige mængder information ikke er blufærdig over, hvad der skal gøres for at få fat i disse informationer."

Sådan lyder skudsmålet fra it-professor Matthew Green fra John Hopkins Universitetet, som er begyndt at undervise de studerende i Snowden-afsløringerne.

Moralske overvejelser

Den slags har en indvirkning på den 22-årige studerende Daniel Swann, der som fjerdeårsstuderende styrer mod en fremtid indenfor cybersikkerhed - og derfor en oplagt for NSA at sætte kløerne i.

"Da jeg gik i high school, troede jeg, at jeg skulle arbejde for en forsvarsvirksomhed - måske selve NSA," forklarer Daniel Swann til NPR.

"Nu kan jeg ikke rigtig se mig selv arbejde der mere, hvilket delvist skyldes moralske overvejelser," fortsætter den unge it-studerende.

NSA-teknikeren Neil Ziring erkender, at NSA i visse tilfælde har svært ved at rekruttere netop på grund af Snowden-sagen, mens andre studerende har fået bedre kendskab til efterretningstjenesten, og derigennem er tændt på jobbet.

Det helt store problem er dog at overbyde selskaber som Facebook, der i flere tilfælde er på udkig efter de selvsamme studerende som NSA, fordi de store it-selskaber strammer sikkerhedsskruen overfor netop NSA.

Derfor må NSA lokke med gode pensionsordninger og statens mange sundhedsforsikringer og deslige frem for de fede lønninger, som de private it-selskaber.

Edvard Snowden gør klar til at vende hjem til USA - han slipper for dødsstraf, lover USA


Så mange år i fængsel ville Edward Snowden stå til hvis han var dansk

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S