Så kom Apple Watch: Her er hvad anmelderne synes

Apple Watch-anmeldelserne strømmer ud, og der tegner sig et tydeligt billede af, hvad det er for et produkt, som Apple har lanceret. Vi har samlet anmeldernes domme.

Artikel top billede

Anmeldelser af Apples Apple Watch er ude, og for første gang får vi en endelig vurdering af, om Apples smartwatch står til at blive uret, som skal bringe hele smartwatch-kategorien i omdrejninger.

Men uret får en blandet modtagelse. De store amerikanske hjemmesider kommer i hver fald med en blandet skare domme. De fleste som giver karakterer giver uret omkring 3-4/5 stjerner - og de andre anmeldere konkluderer uret til at være det bedste smartwatch på markedet - men det siger ikke meget om en kategori, som endnu ikke har fundet sig selv.

Man kan alligevel godt trække nogle hovedpunkter ud af dommene.

Blandt andet får design og materialevalg stor ros, og man er ikke i tvivl om, at Apple ser det her som et ur mere end som en ny "dims" til dit håndled.

Derudover er skærmen ifølge anmeldere flot og skarp, selvom den er så lille, som den er. Apple kalder det "Retina", og mange anmelder roser den for at være pænere, end hvad Androidurene tilbyder.

Men der er også en del kritikpunkter.

Blandt andet får de mange input-muligheder en del kritik fra anmelderne, som undrer sig over, hvorfor der skal være så mange forskellige måder at navigere rundt på urets software, når uret jo allerede har en touch-skærm.

Læs også: Få et overblik: Her er de hårde facts om Apple Watch - og tre stærke konkurrenter fra Microsoft, LG og Pebble

Derudover skulle uret også have en del problemer med at loade og køre apps hurtigt nok.

Og selvom Apple allerede har lovet softwareopdateringer, som retter på den langsomme responstid, så siger Theverge's Nilay Patel:

Batteri og pris er desuden felter, som for mange anmeldere har trukket ned. I Theverge's test holdte batteriet én dag, CNET's i 18 timer og ligeledes ved Wallstreet Journal holdte uret en dag. Som lovet af Apple, men de fleste er stadig ikke helt tilfredse.

De fleste anmeldere kommer frem til konklusionen, at det er et smukt ur, som addresserer et af smartwatches største problemer: nemlig at de ikke ligner ure. Omvendt kritiseres uret også for stadig at mangle en grund til at blive købt. Der er endnu ikke en eneste enkeltstående feature, som gør uret til et "must have".

Det er endnu uvist, hvornår Apple Watch kommer til salg i Danmark, men den første bølge af ure bliver sat til salg den 24. April i lande som USA, Storbritannien, Tyskland og Singapore, og prisen... ja den svinger mellem 349 dollars til 10.000 dollars alt efter om du vil have aluminium, stål eller guld. 

Bloomberg Business tech-editor, Josh Topolsky siger til sidst det, som de fleste anmeldelser konkluderer:

Læs også: Så meget kommer Apple Watch til at koste - det kan blive en vanvittig dyr fornøjelse

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS