Direktør: Derfor sagde jeg sammen med 10 kolleger pludseligt farvel til CGI

Et helt team har forladt it-virksomheden CGI på en enkelt uge for at blive ansat hos konkurrenten. Det er et scoop, fortæller en af de nyansatte.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

I fredags kunne Computerworld fortælle om 11 medarbejdere, der sagde op i firmaet CGI indenfor en enkelt uge for i stedet at træde til hos konkurrenten, der hedder Elbek & Vejrup.

Den historie kan du læse her: 11 opsigelser på én uge - og alle gik til konkurrenten

Her fortæller den nye afdelingsdirektør i Elbek & Vejrup, hvorfor han sagde farvel til CGI sammen med en håndfuld kollegaer.

Søren Ø. Knudsen, ny afdelingsdirektør i Elbek & Vejrup. Du er én person fra den store gruppe af folk, der forlod CGI lidt tidligere på året for herefter at blive ansat hos konkurrenten. Hvorfor gjorde du det?

"CGI valget at ændre fokus fra at have en platformsstrategi til i stedet at fokusere på en segmentstrategi. Ligeledes ønskede ledelsen at bevæge sig højere op blandt de større kunder. Den strategi var jeg ikke enig i, og derfor tog jeg konsekvensen." 

Det lyder meget voldsomt, når så mange siger op i et hug. Hvad tænker du om det?

"Ja, det er det også. Men der åbnede sig en dør, der gjorde det muligt, at vi kunne bevare dette team under en ny arbejdsgiver med fokus på vores viden. Den mindre virksomhed betyder også, at området kommer mere i centrum i stedet for at være en fodnote i en meget stor organisation som i CGI."

Ingen klausuler

Var det en team-beslutning?

"Det ved jeg ikke, om man kan sige, for det er jo individuelle beslutninger, men da proppen blev taget af flasken, så gik det stærkt."

Var der en åben invitation fra Elbek & Vejrup, før folk sagde op i CGI?

"Nej, det kan man ikke sige. Jeg var den første, der stoppede og min opgave blev at åbne en ny afdeling i Elbek & Vejrup i Kolding med fokus på logistik og produktion. Da det var på plads, så var Elbek & Vejrup gode til at slå stillingerne op og fortælle om den nye afdeling, og det er da helt sikkert et scoop for Elbek & Vejrup, der får en hel afdeling på engang."

Hvordan finder man lige plads til 11 nye medarbejdere på så kort tid?

"Det er faktisk tale om 14 personer i alt, der har skiftet. Det er folk med meget stor erfaring indenfor industriens verden med logistik og produktion. Dem har der ikke været så mange af hos Elbek & Vejrup, og virksomheden har været på jagt efter netop disse kompetencer. Det er nu blevet løst med et enkelt slag."

Konkurrenceklausulen er ikke længere et punkt i jeres kontrakter?

"Nej, det er det ikke længere, og er du en dygtig Navision-konsulent, så er der bud efter dig."

Læs også
11 opsigelser på én uge - og alle gik til konkurrenten

Microsoft: Derfor er det godt at opgradere og udsende nye versioner af Dynamics hele tiden

Nyt job hos KMD eller Netcompany? Fem it-stillinger til folk med viden om SAP, AX eller Dynamics

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S