Atomvåben-frygt: USA forbyder Intel at sælge chips til kinesisk regnemonster

Intel og Nvidia er blandt de selskaber, der er blevet blacklistet fra at sælge chips til kinesiske supercomputere. Den amerikanske regering frygter nemlig, at de amerikanske computer-dele skal bruges til atombombe-sprængninger.

Artikel top billede

Amerikanerne frygter, at verdens hurtigste supercomputer TianHe-2 (billedet) bruges til udvikling af atomvåben i Kina.

Den amerikanske regering har stoppet chips-fabrikanterne Intel og Nvidia fra at sælge processorer til brug i kinesiske supercomputere.

Mere specifikt af chipsalget blev forbudt, fordi den amerikanske regering frygter, at supercomputerne TianHe-1A og TianHe-2, hvor sidstnævnte er verdens hurtigste computer overhovedet, bliver brugt til udvikling og simulering af nukleare sprænglegemer.

I alt frygter den amerikanske regering, at fire kinesiske supercomputercentre bliver brugt til simulering af atomvåben-eksplosioner, uden at kommentere på, hvordan den er kommet frem til den konklusion.

Begge de kinesiske supercomputere arbejder begge med Intels Xeon-chips, mens TianHe-1A også benytter chipsæt fra Nvidia.

Det skriver CNN.

Umulig godkendelse

I Kina findes der i dag ifølge CNN omkring 250 atomsprænghoveder, mens de tilsvarende tal for USA og Rusland ligger på henholdsvis 1.642 og 1.643.

Hvis Intel og Nvidia skal genoptage kontakten og salget til de kinesiske supercomputercentre, skal virksomhederne igennem en speciel ansøgningsproces.

Hvis det viser sig, at chips skal benyttes i nogle af de kinesiske supercomputere, vil sådan en ansøgning så godt som sikkert resultere i et afslag, forlyder det fra det amerikanske handelsministerium.

Intel fastholder over for CNN og andre medier, at selskabet har handlet i overensstemmelse med de nye regler fra februar, mens Nvidia endnu ikke har ønsket at udtale sig om handelsblokaden.

Læs også:
Her er de kinesiske stats-hackeres yndlingsmål

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse